Strona startowa - Bosch w Polsce

Forum prasowe Bosch

Informacje prasowe
Konferencje prasowe
Informacje o firmie

Wyszukiwarka informacji

Dział


Szukana frazaZakres datSerwis e-mail

Wyślemy Ci informacje prasowe Bosch e-mailem

zapisz się / zmień / usuń

Informacje o firmie

Bosch w Polsce Bosch na świecie

Inne spółki Boscha w Polsce

BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Bosch Rexroth

Kanał RSS

Kanał RSS z informacjami prasowymi

subskrybuj

Udany początek roku: Grupa Bosch zwiększa obroty we wszystkich sektorach i regionach


Nowa wizja mobilności, nowe postrzeganie technologii

Zdjęcia (5)

Zdjęcie do informacji: Udany początek roku: Grupa Bosch zwiększa obroty we wszystkich sektorach i regionach
Zdjęcie do informacji: Udany początek roku: Grupa Bosch zwiększa obroty we wszystkich sektorach i regionach
Zdjęcie do informacji: Udany początek roku: Grupa Bosch zwiększa obroty we wszystkich sektorach i regionach
Zdjęcie do informacji: Udany początek roku: Grupa Bosch zwiększa obroty we wszystkich sektorach i regionach
Zdjęcie do informacji: Udany początek roku: Grupa Bosch zwiększa obroty we wszystkich sektorach i regionach
Pozostałe zdjecia
Pobierz treść
4 maja 2017
Informacja prasowa
Informacje ekonomiczne
liczba zdjęć: 5
  • Wzrost obrotów w pierwszym kwartale 2017 r. o 12%
  • Planowany wzrost obrotów w 2017 r. w przedziale 3 – 5%
  • Obroty za rok 2016: 73,1 mld EUR
  • Operacyjny EBIT za rok 2016: 4,3 mld EUR
  • Nakłady na działalność badawczo-rozwojową: 7 mld EUR
  • Prezes Grupy Bosch Volkmar Denner: - Bosch tworzy świat przyszłości.


Stuttgart/ Renningen – Grupa Bosch ma za sobą udany początek roku. W pierwszym kwartale obroty koncernu technologiczno-usługowego wzrosły o ok. 12%, z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut o 11%. Wszystkie sektory i regiony odnotowały wzrost w pierwszych trzech miesiącach 2017 roku.  Pomimo umiarkowanych prognoz dotyczących koniunktury oraz niepewnej sytuacji geopolitycznej, Bosch w bieżącym roku planuje osiągnąć wzrost obrotów w przedziale 3 – 5%. Dochody mają wzrosnąć pomimo zaplanowanych wysokich inwestycji w zabezpieczenie przyszłości przedsiębiorstwa . – Nasze dzisiejsze sukcesy pomogą nam kształtować świat przyszłości – powiedział dr Volkmar Denner, prezes zarządu spółki Robert Bosch podczas rocznej konferencji prasowej zorganizowanej na terenie kampusu badawczego firmy w Renningen. – Rozwijanie istniejących i kreowanie nowych branż oraz utrzymanie pozycji lidera technologii – to nasza strategia w okresie transformacji, której głównymi aspektami są zmiany w obszarze mobilności oraz integracja dzięki Internetowi rzeczy (IoT).
 
Rok finansowy 2016: rekordowy poziom inwestycji w przyszłość
Obroty Grupy Bosch wzrosły w 2016 roku do 73,1 mld EUR. Odpowiada to wzrostowi w wysokości 3,6%, z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut 5,5%. Obciążenia związane z negatywnymi efektami różnic kursowych wyniosły w ubiegłym roku ogółem 1,3 mld EUR. Operacyjny dochód przed odliczeniem podatków i odsetek (operacyjny EBIT) wyniósł 4,3 mld EUR, a operacyjny zysk EBIT osiągnął 5,8%. W dochodzie za rok 2016 widoczny jest wpływ inwestycji związanych z zabezpieczeniem przyszłości koncernu. W 2016 roku Bosch zwiększył nakłady na działalność badawczo-rozwojową o prawie 10%, do 7 mld EUR. – Bosch musi poczynić znaczne inwestycje związane z transformacją, a równocześnie zadbać o wysoką dochodowość w dłuższej perspektywie – powiedział prof. dr Stefan Asenkerschbaumer, dyrektor ds. finansowych i zastępca prezesa zarządu. W 2016 roku EBIT, na który negatywnie wpłynęły efekty specjalne, wyniósł 3,3 mld EUR.
 
Nowa wizja mobilności: zero emisji, zero stresu i zero wypadków
Obszar mobilności znajduje się obecnie w przełomowym momencie. – Bosch umożliwi wprowadzenie nowego rodzaju mobilności, która będzie bezemisyjna, bezstresowa i bezwypadkowa. Nie chodzi już tylko o to, by konstruować coraz lepsze samochody. Musimy stworzyć nową wizję mobilności – powiedział Volkmar Denner. Poprawę jakości powietrza w miastach, które do 2050 będzie zamieszkiwać 70% ludzi na świecie, prezes Bosch określił mianem wspólnego zadania dla przemysłu, polityki i społeczeństwa. Odnosząc się do aktualnych dyskusji na temat zakazów jazdy dla samochodów z silnikami Diesla, prezes Bosch podkreślił, że zarówno cele, jak i środki prowadzące do poprawy jakości powietrza muszą być neutralne z technologicznego punktu widzenia. – Kreatywność naszych konstruktorów nie może być ograniczana z powodów politycznych – zauważył Denner. Dużą szansą jest według niego dalsza optymalizacja silników spalinowych. Obowiązujące od jesieni 2017 roku procedury testowe RDE (real driving emissions) przyczynią się do dalszej redukcji emisji tlenków azotu przez pojazdy. Bosch realizuje obecnie ok. 300 projektów badawczo-rozwojowych związanych z RDE. Również w przypadku samochodów z silnikami benzynowymi spółka od dłuższego czasu opowiada się za powszechnym stosowaniem filtrów cząstek stałych. Ponadto integracja transportu w sieci może przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Dla aglomeracji Stuttgartu Bosch stworzył asystenta transportu intermodalnego. W 2018 roku do produkcji seryjnej w pojazdach wejdzie funkcja parkowania społecznościowego (Community-based Parking).  
 
Elektryfikacja w mobilności: połączenie prądu i paliwa
Firma Bosch ponosi duże nakłady na rozwój napędów elektrycznych. Nowa jednostka organizacyjna odpowiedzialna za elektromobilność konsoliduje wszystkie działania w tym obszarze. Oprócz miliardowych inwestycji w dalszy rozwój technologii silników spalinowych, spółka inwestuje rocznie ok. 400 mln EUR w elektromobilność. Prace badawczo-rozwojowe koncentrują się na rozwoju aktualnych i przyszłych technologii ogniw. Koncern zrealizował już ponad 30 projektów z zakresu elektromobilności przewidzianych do produkcji seryjnej. W 2016 r. tylko w Chinach, które są największym na świecie rynkiem elektromobilności, zrealizowano 11 kolejnych projektów. Od początku 2018 r. nowy dział branżowy Powertrain Solutions zatrudniający 88 000 pracowników będzie oferował z jednego źródła wszystkie technologie napędowe. – Niezależnie od tego, czy źródłem zasilania będzie paliwo czy prąd, Bosch nadal będzie oferować technologię napędów w pojazdach. Jesteśmy i chcemy pozostać dla naszych klientów technologicznym partnerem numer jeden – powiedział Denner.
 
Automatyzacja w mobilności: sukces biznesowy
Postęp technologiczny i sukcesy bznesowe Bosch osiąga także w dziedzinie automatyzacji jazdy. W 2016 roku przedsiębiorstwo po raz pierwszy przekroczyło próg jednego miliona euro ze sprzedaży układów wspomagających jazdę i pozyskało zamówienia o wartości 3,5 mld EUR. W sumie Bosch dąży do osiągnięcia w 2017 r. wzrostu w tym segmencie powyżej rynku, którego wzrost jest szacowany na 30%. W spółce Bosch nad autonomiczną jazdą pracuje już prawie 3 000 konstruktorów, o 500 więcej niż przed rokiem. Wspólnie ze spółką Daimler firma Bosch pracuje nad koncepcją półautonomicznych i autonomicznych samochodów poruszających się w środowisku miejskim. Celem tych działań jest wprowadzenie autonomicznych pojazdów w miastach już na początku przyszłej dekady. Kluczowym elementem dla tej technologii jest komputer pokładowy Bosch AI, wyposażony w sztuczną inteligencję – mózg autonomicznych samochodów. Jeszcze w tym dziesięcioleciu przedsiębiorstwo stworzy bardzo dokładną mapę cyfrową uwzględniającą sygnały czujników radarowych montowanych w pojazdach. Taka mapa jest niezbędnym elementem koncepcji autonomicznej jazdy. Ponadto w partnerstwach utworzonych z Vodafone, Telekom, Huawei i Nokią Bosch pracuje nad infrastrukturą dla autonomicznego i zintegrowanego w sieci transportu, m.in. prowadzi testy komunikacji pomiędzy samochodami za pośrednictwem sieci telefonii komórkowej.
 
Zintegrowana mobilność: asystent na kołach
Już w przyszłym roku ruszy Bosch Automotive Cloud Suite, nowa platforma dla usług w zakresie mobilności, takich jak ostrzeganie o samochodach jadących pod prąd, wyszukiwanie miejsc parkingowych online, czy osobisty asystent.
- Platforma Bosch Automotive Cloud Suite stanowi bazę technologiczną dla usług dedykowanych samochodom podłączonym do internetu. Platforma integruje kierowców, samochody, producentów oraz dostawców usług w obszarze mobilności – powiedział Denner. Bosch Automotive Cloud Suite łączy kompetencje Bosch w zakresie motoryzacji oraz IT. Do 2022 roku światowy rynek zintegrowanej mobilności będzie zwiększał się rocznie o prawie 25% (wg danych PwC). Do roku 2020 roku na całym świecie będzie prawdopodobnie już 250 milionów samochodów podłączonych do internetu (wg szacunków Gartner).
 
Nowe postrzeganie technologii: inteligentna i budząca emocje
W ocenie firmy Bosch, do roku 2020 wielkość światowego rynku Internetu rzeczy (IoT) będzie rosnąć o 35% rocznie, osiągając 250 mld USD. W 2016 roku koncern sprzedał już 27 milionów produktów wyposażonych w opcję komunikowania się przez internet. Do roku 2020 wszystkie nowe produkty elektroniczne Bosch będą posiadały tę opcję. Co więcej w przyszłości koncern będzie do każdego produktu oferował odpowiedni pakiet usług.  Kluczem do tego jest sztuczna inteligencja. Za 10 lat każdy nowy produkt Bosch będzie projektowany i produkowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji lub też sam będzie w nią wyposażony. W ciągu najbliższych pięciu lat Bosch zainwestuje 300 mln EUR we własne centrum sztucznej inteligencji Bosch Center for Artifical Intelligence. W Badenii-Wirtembergii, przy wsparciu Bosch powstaje obecnie Cyber Valley. Będzie to koalicja polityki, biznesu i nauki, mająca na celu  wspierać badania nad sztuczną inteligencją. Wspólnie z uniwersytetem w Amsterdamie Bosch prowadzi Delta Lab – laboratorium badawcze zajmujące się dziedziną głębokiego uczenia (Deep Learning). – Dzięki sztucznej inteligencji integracja z internetem zyska wymiar osobisty i emocjonalny. Cyfrowi asystenci będą coraz bardziej inteligentni i odciążą użytkowników w codziennych zadaniach – podkreśla prezes Bosch Volkmar Denner. Do początków następnej dekady liczba użytkowników cyfrowych asystentów ulegnie potrojeniu i wyniesie ponad 1,5 miliarda (wg danych Tractica).
 
Wyniki za rok 2016 w podziale na regiony
W Europie Grupa Bosch osiągnęła w 2016 roku obroty w wysokości 38,6 mld EUR. W porównaniu do roku 2015 obroty wzrosły o 3,4% (z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut o 4,8%). W 2016 roku region ten odnotował wyjątkowo wysokie obciążenia spowodowane efektami różnic kursów wymiany walut, m.in. ze względu na dewaluację funta brytyjskiego. Po bardzo dobrym roku 2015 obroty Grupy Bosch w Ameryce Północnej zmalały w 2016 roku o 2,2%, do 12,3 mld EUR, z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut spadek wyniósł 1,8%. W Ameryce Południowej obroty Grupy Bosch z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut wzrosły o 2,4%. Nominalnie jednak obroty w tym regionie spadły jednak o 5,0%, do 1,4 mld EUR. W regionie Azji i Pacyfiku Bosch odnotował w 2016 roku wyraźny wzrost obrotów o 8,3%, do 20,8 mld EUR (z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut o 12%). Region Azji i Pacyfiku ma już blisko 30-procentowy udział w całkowitych obrotach Grupy Bosch.
 
Wyniki za rok 2016 w podziale na sektory
Spośród wszystkich czterech sektorów najsilniejszy wzrost w 2016 roku odnotował sektor Mobility Solutions. Obroty tego sektora zwiększyły się o 5,5%, do 43,9 mld EUR (z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut o 6,9%). Sektor Industrial Technology, a zwłaszcza dział branżowy Drive and Control Technology, w 2016 roku nadal zmagał się z trudną sytuacją na rynku. Obroty sektora zmalały o 5,2%, do 6,3 mld EUR (z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut o 4,2%). Z pominięciem efektów konsolidacyjnych spadek obrotów wyniósł tylko 1,5%. Dobrą wiadomością jest powrót sektora do strefy zysków. Z kolein na obroty sektora Consumer Goods szczególnie duży wpływ miały ujemne efekty kursów wymiany walut. Z pominięciem tych efektów sektor odnotował wzrost obrotów o 5,7%, jednak nominalnie obroty wzrosły o 2,6%, do 17,6 mld EUR. Sektor Energy and Building Technology osiągnął w 2016 roku obroty w wysokości 5,2 mld EUR. Z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut obroty wzrosły 4,5%, wzrost nominalny wyniósł 1,7%.
 
Zatrudnienie: duży popyt na pracowników z doświadczeniem w IT i programowaniu
Na dzień 31 grudnia 2016 Grupa Bosch zatrudniała na całym świecie ok. 390 000 pracowników. W ubiegłym roku liczba zatrudnionych zwiększyła się o 14 500 osób. Struktura zatrudnienia w poszczególnych regionach nie uległa znaczącym zmianom. W Niemczech liczba pracowników wzrosła o 2 000 osób i wynosi obecnie 134 000. Pozostałymi regionami wzrostu zatrudnienia były Azja i Ameryka Północna. Aktualnie przedsiębiorstwo poszukuje wykwalifikowanych pracowników i managerów, szczególnie specjalistów w zakresie oprogramowania oraz IT. Już dziś Bosch zatrudnia ponad 20 000 programistów, z czego prawie 4 000 tylko w obszarze Internetu rzeczy.
 
Zdjęcia: EK09-05.17c; EK09-05.17d; EK09-05.17e
 
Infografiki: EK09-05.17a; EK09-05.17b
 
Materiały wideo (dostępne w języku angielskim):

EK09-05.17

Osoba odpowiedzialna za kontakt z dziennikarzami

Marta Surowiec - Forum Prasowe Bosch

Marta Surowiec

(22) 715 48 06

Pliki do pobrania

© Robert Bosch Sp. z o.o.