Strona startowa - Bosch w Polsce

Forum prasowe Bosch

Informacje prasowe
Konferencje prasowe
Informacje o firmie

Wyszukiwarka informacji

Dział


Szukana frazaZakres datSerwis e-mail

Wyślemy Ci informacje prasowe Bosch e-mailem

zapisz się / zmień / usuń

Informacje o firmie

Bosch w Polsce Bosch na świecie

Inne spółki Boscha w Polsce

BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Bosch Rexroth

Kanał RSS

Kanał RSS z informacjami prasowymi

subskrybuj

90 lat hamulców Bosch


Od serwa hamulca do klocków hamulcowych bez miedzi

Zdjęcia (2)

Zdjęcie do informacji: 90 lat hamulców Bosch
Zdjęcie do informacji: 90 lat hamulców Bosch
Pobierz treść
7 sierpnia 2017
Informacja prasowa
Części Samochodowe i Diagnostyka
liczba zdjęć: 2
· W 1927 roku serwo hamulca Bosch zapewniało znaczne zmniejszenie drogi hamowania
· Patent Bosch z 1936 roku służy jako podstawa nowoczesnych układów ABS
· Klocki hamulcowe bez miedzi spełniają od 2014 roku surowe wymogi dotyczące ochrony środowiska


Bez wątpienia hamulce były pierwszym i najważniejszym elementem bezpieczeństwa w pojeździe. Już w latach dwudziestych XX wieku hamulce nie mogły sobie poradzić z rosnącymi osiągami silnika i ciężarem ówczesnych pojazdów. Pneumatyczne wspomaganie hamulców, zaprezentowane przez firmę Bosch w 1927 roku, znacznie zwiększyło bezpieczeństwo na drogach. Dzięki temu genialnemu wynalazkowi, droga hamowania ówczesnych pojazdów ciężarowych zmniejszyła się o jedną trzecią. Rok później firma Bosch przedstawiła kompaktowe serwo hamulców, zwane „Bosch-Bremshelf”, które znalazło zastosowanie w samochodach osobowych. Już w roku 1936 Bosch zgłosił patent na „Urządzenie do zapobiegania blokowaniu hamowanych kół pojazdu silnikowego”, które stanowiło podstawę dla nowoczesnych układów przeciwblokujących ABS. Jednak dopiero dzięki technice cyfrowej możliwa była seryjna produkcja układów ABS w 1978 roku. Rozwiązania Bosch, takie jak: ABS, system kontroli trakcji TCS wprowadzony w 1986 roku i oparty na ABS, a także elektroniczny system stabilizacji toru jazdy ESP® stworzony w roku 1995, stały się najważniejszymi elementami bezpiecznego hamowania.
 
Innowacyjne rozwiązania Bosch we wszystkich podzespołach hamulców
Od 90 lat inżynierowie firmy Bosch, opracowując innowacyjne rozwiązania techniczne, wynalazki i patenty dotyczące hamulców, wyznaczają stale nowe standardy, dzięki czemu nasze samochody stają się bezpieczniejsze. Układy przeciwblokujące są dziś obowiązkowym wyposażeniem pojazdów. Elektroniczny system stabilizacji toru jazdy ESP® jest wymagany prawnie w wielu krajach. Poza tymi układami elektronicznymi, rozwiązania firmy Bosch poprawiły również skuteczność działania wszystkich pozostałych elementów hamulców. Na przykład tarcze hamulcowe z wysokowęglowego żeliwa, wprowadzone w roku 1983, znacznie poprawiły skuteczność hamowania pojazdów z silnikami o dużej  mocy. W latach 2001-2012 wiele innowacji miało również wpływ na rozwój zacisków hamulca. W 2016 roku Bosch przedstawił innowacyjne, wysokiej jakości płyny hamulcowe ENV6 i ENV4, które zapewniają szybką reakcję i niezawodne działanie nowoczesnych układów hamulcowych.
 
Za sprawą mieszanki: nowe kompozycje materiałów ciernych do klocków hamulcowych
Dzięki nowatorskim technologiom produkcji i nowym materiałom ciernym, firmie Bosch udało się uzyskać postęp w zakresie klocków hamulcowych, które mają niezawodnie przenosić siłę hamowania i bezpiecznie zahamować pojazd. Przy projektowaniu klocków hamulcowych należy brać pod uwagę przepisy ruchu drogowego, różniące się znacznie w poszczególnych krajach, a także ograniczenia prędkości i przepisy dotyczące ochrony środowiska. Dlatego firma Bosch produkuje wiele różnych klocków hamulcowych pod kątem określonych wymagań regionalnych. Klocki te zazwyczaj przewyższają wymagania prawne. Na przykład w stanach Waszyngton i Kalifornia (USA) wprowadzono już w roku 2010 przepisy mające na celu zmniejszenie ilości miedzi stosowanej w klockach hamulcowych. W rezultacie inżynierowie firmy Bosch opracowali mieszankę na okładziny cierne pozbawione miedzi, która została opatentowana w roku  2014 i jako pierwsza została wprowadzona na rynek w klockach hamulcowych, osiem lat przed wejściem w życie ustawy. Klocki hamulcowe nie zawierające miedzi są oferowane przez firmę Bosch również na europejskim rynku. W Unii Europejskiej nie ma jednak obowiązku prawnego ich stosowania.
 

AA21-08.17

Osoba odpowiedzialna za kontakt z dziennikarzami

Łukasz Kałucki - Forum Prasowe Bosch

Łukasz Kałucki

(22) 715 48 05

Pliki do pobrania

© Robert Bosch Sp. z o.o.