Strona startowa - Bosch w Polsce

Forum prasowe Bosch

Informacje prasowe
Konferencje prasowe
Informacje o firmie

Wyszukiwarka informacji

Dział


Szukana frazaZakres datSerwis e-mail

Wyślemy Ci informacje prasowe Bosch e-mailem

zapisz się / zmień / usuń

Informacje o firmie

Bosch w Polsce Bosch na świecie

Inne spółki Boscha w Polsce

BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Bosch Rexroth

Kanał RSS

Kanał RSS z informacjami prasowymi

subskrybuj

System Perfectly keyless Boscha zamienia smartfon w kluczyk do samochodu


Koniec z szukaniem zagubionych kluczyków

Zdjęcia (3)

Zdjęcie do informacji: System Perfectly keyless Boscha zamienia smartfon w kluczyk do samochodu
Zdjęcie do informacji: System Perfectly keyless Boscha zamienia smartfon w kluczyk do samochodu
Zdjęcie do informacji: System Perfectly keyless Boscha zamienia smartfon w kluczyk do samochodu
Pobierz treść
25 sierpnia 2017
Informacja prasowa
Części Samochodowe i Diagnostyka
liczba zdjęć: 3
  • Otwieranie drzwi samochodu, uruchamianie silnika i ponowne zamykanie tylko za pomocą smartfonu
  • Kluczyk cyfrowy może być dowolnie przekazywany innym użytkownikom
  • Spersonalizowane ustawienia pojazdu dla każdego kierowcy
  • Cyfrowe zarządzanie kluczykami dla flot pojazdów i operatorów wypożyczalni car-sharing


Stuttgart – Większość kierowców zna tę sytuację, gdy w pośpiechu rano nie można znaleźć kluczyka do samochodu tam, gdzie powinien się znajdować. A ktoś, kto miał obie ręce zajęte zakupami, nie raz pragnął, aby do automatycznego otwarcia drzwi samochodu wystarczyło powiedzieć "sezamie otwórz się!". Bosch wkrótce położy kres temu irytującemu szukaniu kluczyka, zamieniając w niego smartfon. "Nasz cyfrowy system dostępu do pojazdów o nazwie Perfectly keyless sprawi, że kierowcy będą mogli obejść się bez tradycyjnych kluczyków. To świetny przykład bezstresowej mobilności, wykorzystującej łączność z siecią", mówi Harald Kröger, prezes działu Bosch Automotive Electronics. Czujniki w samochodzie rozpoznają smartfon kierowcy, gdy ten zbliża się do swojego auta. "Po tej identyfikacji system odblokowuje pojazd bez użycia kluczyka, uruchamia silnik i po zakończeniu podróży ponownie zablokowuje drzwi" - mówi Kröger. Właściciel pojazdu może ponadto za pomocą aplikacji przekazać innej osobie uprawnienia do korzystania z samochodu. W bezpiecznym procesie, który jest chroniony przed nieautoryzowanym dostępem, wirtualny kluczyk zostaje wówczas wysłany przez chmurę do innych smartfonów. Umożliwi to operatorom wypożyczalni car-sharing oraz flot samochodowych elastyczne zarządzanie dostępem i kluczykami.
 
Bezstresowa podróż bez kluczyka
Perfectly keyless to cyfrowy kluczyk do samochodu. Aby z niego skorzystać, kierowca pobiera aplikację na smartfon i łączy swój samochód z aplikacją. Kiedy to zrobi, smartfon generuje jednorazowy klucz zabezpieczenia, który pasuje do cyfrowego zamka pojazdu. Perfectly keyless mierzy za pomocą bezprzewodowego połączenia z czujnikami w samochodzie odległość od smartfonu i identyfikuje klucz zabezpieczenia. Gdy odległość kierowcy od pojazdu wynosi mniej niż dwa metry, drzwi zostają odblokowane bez konieczności grzebania po kieszeniach. Gdy tylko pojazd zostanie odblokowany, włączane są określone wcześniej indywidualne ustawienia, na przykład lusterka wstecznego i fotela. A gdy Perfectly keyless wykryje, że smartfon znajduje się w pojeździe, wystarczy nacisnąć przycisk Start-Stop, aby uruchomić silnik. Gdy na koniec podróży kierowca wysiada z samochodu, system nadal zachowuje wirtualne „baczenie” na smartfon. Gdy kierowca i telefon oddalą się o ponad dwa metry od samochodu, jest on automatycznie ryglowany. System wysyła odpowiednie potwierdzenie na smartfon kierowcy.
 
Indywidualne zarządzanie kluczykiem
Właściciel może za pomocą Perfectly keyless udostępnić swoje auto innym osobom, np. członkom rodziny lub znajomym. Zamiast przekazywać kluczyk osobiście, rodzice mogą po prostu aplikacją przekazać swoim dzieciom prawo dostępu do rodzinnego samochodu. System generuje kolejny, indywidualny klucz zabezpieczenia i wysyła go przez chmurę do smartfonu. Każdy klucz jest jednorazowy, aby każdy użytkownik mógł spersonalizować ustawienia w samochodzie. System dostępu Perfectless keyless działa również w ramach całej floty pojazdów. Użytkownicy mogą uzyskiwać i tracić dostęp do pojazdów w sposób cyfrowy oraz, na życzenie, ograniczony czasowo i geograficznie. Pozwala to operatorom flot, takich jak wypożyczalnie samochodów, operatorom sieci car-sharing i ogólnie przedsiębiorstwom zarządzać cyfrowo swoimi kluczykami samochodowymi, używając do tego aplikacji i chmury.
 
Dodatkowe pytania i odpowiedzi
 
Jakiego sprzętu potrzebuje mój samochód, aby można było korzystać z Perfectly keyless?
Producenci samochodów muszą w swoich pojazdach zainstalować na stałe czujniki zbliżeniowe i jednostkę sterującą. Czujniki te mierzą odległość smartfonu kierowcy od samochodu. Rejestrują również kierunek zbliżania się kierowcy. Jednostka sterująca zarządza cyfrowym kluczem zabezpieczenia i zapewnia płynną komunikację między smartfonem, chmurą i systemami pojazdu.
 
Co się stanie, gdy użytkownik straci swój smartfon?
Jeśli smartfon z aplikacją zostanie zgubiony, to klucz cyfrowy można dezaktywować online, co uniemożliwi to dostęp do pojazdu. Nowy smartfon może być w każdej chwili podłączony do pojazdu i zostaje wygenerowany nowy, unikatowy klucz zabezpieczenia. W okresie przejściowym nadal będzie działał zwykły kluczyk pojazdu.
 
Jaka jest różnica między Perfectly keyless a innymi systemami bezkluczykowymi, które już dziś są dostępne na rynku?
Dzisiejsze bezkluczykowe systemy dostępu nadal wymagają posiadania fizycznie przez kierowcę, np. w kieszeni lub torebce, kluczyka wyposażonego w chip. Pierwsze cyfrowe systemy dostępu, oparte na aplikacjach, są obecnie używane przez usługi car-sharingu, co eliminuje skomplikowane zadanie śledzenia kluczyków do wynajmowanych samochodów. Aby wsiąść lub wyjechać, użytkownik przed każdą podróżą prosi o dostęp przez smartfon. W przypadku Perfectly keyless wystarczy, że smartfon ma się w kieszeni. System dostępu do pojazdów automatycznie odblokowuje auto, gdy tylko zbliży się kierowca ze smartfonem. Nie potrzeba fizycznie kluczyka, karty chipowej ani przeciągać palcem ekranu dotykowego smartfonu.
 
Z jakimi mobilnymi systemami operacyjnymi funkcjonuje Perfectly keyless?
Obsługiwane są urządzenia mobilne wykorzystujące wszystkie popularne systemy operacyjne.
 
Zdjęcie prasowe: AA23a-08.17; AA23b-08.17; AA23c-08.17
Przedruk zdjęć z podpisem: Fot. Bosch
 
Dodatkowe informacje:
Video na temat Perfectly keyless na YouTube
Więcej szczegółowych informacji dotyczących Perfectly keyless na stronie http://www.bosch-mobility-solutions.com

AA23-08.17

Osoba odpowiedzialna za kontakt z dziennikarzami

Łukasz Kałucki - Forum Prasowe Bosch

Łukasz Kałucki

(22) 715 48 05

Pliki do pobrania

© Robert Bosch Sp. z o.o.