Strona startowa - Bosch w Polsce

Forum prasowe Bosch

Informacje prasowe
Konferencje prasowe
Informacje o firmie

Wyszukiwarka informacji

Dział


Szukana frazaZakres datSerwis e-mail

Wyślemy Ci informacje prasowe Bosch e-mailem

zapisz się / zmień / usuń

Informacje o firmie

Bosch w Polsce Bosch na świecie

Inne spółki Boscha w Polsce

BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Bosch Rexroth

Kanał RSS

Kanał RSS z informacjami prasowymi

subskrybuj

Bosch aktualizuje oprogramowanie samochodu wykorzystując dane w chmurze


Tak proste jak aktualizowanie aplikacji w smartfonie

Zdjęcia (2)

Zdjęcie do informacji: Bosch aktualizuje oprogramowanie samochodu wykorzystując dane w chmurze
Zdjęcie do informacji: Bosch aktualizuje oprogramowanie samochodu wykorzystując dane w chmurze
Pobierz treść
11 września 2017
Informacja prasowa
Części Samochodowe i Diagnostyka
liczba zdjęć: 2
· Aktualizacja danych z chmury wkrótce stanie się standardem
· Dzięki bezprzewodowej aktualizacji oprogramowania kierowcy oszczędzą czas na wizytach w warsztacie
· Nowe i poprawione funkcje są pobierane bezpośrednio do samochodu
· Nowe technologie szyfrowania zapewniają bezpieczne aktualizacje


W przyszłości aktualizowanie oprogramowania samochodu będzie tak proste jak aktualizowanie aplikacji w smartfonach. Jedno kliknięcie w smartfonie wystarczy, aby automatycznie zaktualizować oprogramowanie pojazdu lub pobrać nowe funkcje bezpośrednio z chmury – bez potrzeby odwiedzania warsztatu. „W ciągu kilku lat automatyczne aktualizacje oprogramowania będą możliwe w każdym nowym samochodzie" – prognozuje dr Markus Heyn, członek zarządu firmy Robert Bosch GmbH. „Bezprzewodowy update jest niezwykle wygodny dla kierowców. Ponadto Bosch dokonuje aktualizacji online w sposób bezpieczny i szybki " – kontynuuje Heyn. Bosch opracował wszystkie rozwiązania niezbędne do bezprzewodowych aktualizacji – począwszy od jednostek sterujących i infrastruktury komunikacyjnej w samochodzie, po nowoczesne technologie szyfrowania i chmurę Bosch IoT.
 
Nowy standard – prosty i bezpieczny
Więcej elektroniki, więcej funkcji, więcej oprogramowania – samochód staje się smartfonem na kółkach. Nowe funkcje mogą zapewnić dodatkowy komfort – nawet po faktycznym zakupie pojazdu. Wkrótce aktualizowanie oprogramowania danymi z chmury stanie się normą. Dzisiejsze pojazdy posiadają aż 100 jednostek sterujących, nawet małe samochody mają ich od 30 do 50. Za pomocą oprogramowania sterują one niemal każdą funkcją w pojeździe. Ponadto obecnie coraz więcej pojazdów jest połączonych siecią z internetem, ale także z innymi samochodami oraz otaczającą je infrastrukturą. Oznacza to większe ryzyko pojawienia się niedoskonałości w oprogramowaniu, co może skutkować manipulowaniem danymi. W tym kontekście aktualizacje oprogramowania poprzez chmurę stanowią rozwiązanie, pozwalające stale utrzymywać samochody w fazie „up to date“, a tym samym zapewniać większe bezpieczeństwo. „Samochody są użytkowane przez 15 lat i dłużej. Aktualizowanie poprzez chmurę stanowi wkład firmy Bosch w stałe aktualizowanie oprogramowania samochodów, bez konieczności odwiedzania warsztatu" – wyjaśnia Heyn. Ponadto aktualizacje z chmury oznaczają, że można dodawać coraz więcej funkcji i to coraz obszerniejszych. Jeśli niezbędny sprzęt jest już zainstalowany w pojeździe, to można wypróbować nową funkcję oprogramowania, a następnie ją pobrać. W ten sposób można na przykład uprościć funkcje utrzymania pasa ruchu lub parkowania. Nie tylko kierowcy skorzystają z możliwości aktualizowania danych z chmury. W 2015 roku w USA 15 procent sytuacji, w których kierowcy musieli odwiedzić warsztat samochodowy  miało związek z błędami w oprogramowaniu. Dla porównania – cztery lata wcześniej liczba ta wynosiła zaledwie 5 procent według danych National Highway National Association (NHTSA). „Dla producentów samochodów i ich klientów takie wizyty w warsztatach to ogromne straty czasu i koszty, a aktualizacje online mogą znacznie zmniejszyć ten poziom" – mówi Heyn.
 
Aktualizacje bezpośrednio z chmury
Bezpiecznie, szybko i prosto – tak działa aktualizacja z chmury danych. W smartfonie kierowcy lub w systemie multimedialnym samochodu są automatycznie uruchamiane zarówno aktualizacje zabezpieczeń online, jak i wszystkie nowe funkcje, które mają zostać pobrane. Informacje te są przesyłane do chmury, która działa jak sklep z aplikacjami, zapewniając gotowość i uruchomienie procesu pobierania oprogramowania bezpośrednio do pojazdu. Dane mogą być pobierane w tle podczas jazdy samochodem lub w nocy, gdy samochód stoi w garażu. Gdy pojazd znajduje się w bezpiecznym położeniu (na przykład jest zaparkowany), aktualizacje oprogramowania są instalowane w odpowiednich jednostkach sterujących, gdzie stają się natychmiast aktywne.
 
Bezpieczeństwo na wszystkich poziomach
Bezpieczeństwo i sprawna interakcja elektroniki samochodowej, chmury i oprogramowania mają decydujące znaczenie dla tego typu aktualizacji.  Bezpieczeństwo danych zapewniane jest dzięki najnowszym technologiom szyfrowania, opracowanym przez Bosch w firmie zależnej Escrypt. Kompleksowy system zabezpieczeń z szyfrowaniem typu end-to-end chroni transmisję danych przed nieautoryzowanym dostępem. Wszelkim próbom włamania do interfejsów między chmurą a samochodem zapobiegają bezpieczne protokoły i filtry, które działają jak zapora firewal. Aby zapewnić, że aktualizowanie z chmury danych  jest nie tylko bezpieczne, ale również szybkie i niezawodne, Bosch stosuje tzw. fast update technologies (szybkie technologie aktualizacji), obejmujące takie mechanizmy jak delta i kompresja. Przyspieszają one proces aktualizacji i redukują koszty, ponieważ objętość transmitowanych danych jest mała. Kolejnym środkiem bezpieczeństwa jest przekazywanie aktualizacji w sekwencjach. Jeśli wystąpią problemy, proces aktualizacji można zatrzymać i skonfigurować. Technologiczną bazą aktualizacji jest Bosch Automotive Cloud Suite. Jego elementy oprogramowania zapewniają wszystkie funkcje umożliwiające aktualizację zarówno przez kierowców, producentów samochodów, jak i same pojazdy.
 
BOSCH NA TARGACH IAA 2017 we Frankfurcie: według wizji Bosch, mobilność w przyszłości będzie wolna od wypadków, bez emisji zanieczyszczeń i bezstresowa. Na poziomie rozwiązań technicznych Bosch chce osiągnąć cele zerowej liczby wypadków, zerowej emisji i zerowego stresu dzięki automatyzacji, elektryfikacji i łączności sieciowej. Bosch zaprezentuje na IAA 2017 najnowsze rozwiązania w każdej z tych trzech sfer - zwiększają one bezpieczeństwo jazdy i sprawią, że samochód stanie się trzecim środowiskiem do życia.
KONFERENCJA PRASOWA BOSCH: wtorek, 12 września 2017 r., godzina 13:15 do 13:40 (czasu lokalnego): z udziałem dr Volkmara Dennera, prezesa zarządu Robert Bosch GmbH, oraz dr Rolfa Bulandera, dyrektora działu Mobility Solutions, stoisko Bosch A03 w hali 8.
OBSERWUJ Bosch IAA 2017 na stronie www.bosch-iaa.de oraz na Twitterze: #BoschIAA
 

AA27-09.17

Osoba odpowiedzialna za kontakt z dziennikarzami

Łukasz Kałucki - Forum Prasowe Bosch

Łukasz Kałucki

(22) 715 48 05

Pliki do pobrania

© Robert Bosch Sp. z o.o.