Strona startowa - Bosch w Polsce

Forum prasowe Bosch

Informacje prasowe
Konferencje prasowe
Informacje o firmie

Wyszukiwarka informacji

Dział


Szukana frazaZakres datSerwis e-mail

Wyślemy Ci informacje prasowe Bosch e-mailem

zapisz się / zmień / usuń

Informacje o firmie

Bosch w Polsce Bosch na świecie

Inne spółki Boscha w Polsce

BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Bosch Rexroth

Kanał RSS

Kanał RSS z informacjami prasowymi

subskrybuj

Smart Farming: skuteczne zwalczanie chwastów na polach uprawnych


Współpraca badawcza firm Bosch i Bayer przenosi gospodarstwa rolne w świat technologii cyfrowych

Zdjęcia (2)

Zdjęcie do informacji: Smart Farming: skuteczne zwalczanie chwastów na polach uprawnych
Zdjęcie do informacji: Smart Farming: skuteczne zwalczanie chwastów na polach uprawnych
Pobierz treść
15 września 2017
Informacja prasowa
Informacje ekonomiczne
liczba zdjęć: 2
  • Herbicydy są stosowane tylko tam, gdzie jest to rzeczywiście konieczne
  • Dzięki nowej technologii rolnicy mogą skuteczniej stosować środki ochrony roślin
  • Dr Markus Heyn, członek zarządu Bosch: – Dzięki technologii Smart Spraying można trwale pozbyć się chwastów z pól uprawnych. Zapewnia to bezpieczeństwo plonom, a równocześnie chroni środowisko


Stuttgart / Monheim – Pomimo wzrostu liczby ludności, na całym świecie maleje powierzchnia rolna w przeliczeniu na osobę. Według prognoz Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) do roku 2050 rolnicy będą musieli zwiększyć wydajność produkcji o ok. 50%, aby wyżywić całą populację. Aby było to możliwe, rolnictwo potrzebuje środków ochrony roślin oraz innowacji technologicznych. Oba aspekty muszą uwzględniać wymagania ochrony środowiska. W tym celu firmy Bosch i Bayer połączyły swoje siły. W ramach trzyletniej współpracy badawczej obydwie spółki będą rozwijać technologię Smart Spraying, która poprawia skuteczność stosowania środków ochrony roślin. – Technologia Smart Spraying umożliwia skuteczne zwalczanie chwastów na polach uprawnych. Zapewnia to bezpieczeństwo plonom, a równocześnie chroni środowisko – mówi dr Markus Heyn, członek zarządu spółki Robert Bosch GmbH. Koncepcja badawcza zostanie przedstawiona na tegorocznych targach Agritechnica w Hanowerze.
 
Ochrona i oszczędności
Na polach rośliny uprawne, takie jak kukurydza czy pszenica, konkurują z chwastami o dostęp do słońca, wody i składników odżywczych. Rezultat to gorsze zbiory. Aby skutecznie zwalczać niechciane rośliny na polach uprawnych, na całej powierzchni pola stosuje się obecnie herbicydy, mimo że chwasty nie wszędzie występują na nim w takim samym natężeniu. W ten sposób środkami ochrony roślin spryskuje się także same rośliny uprawne i grunt – a to może być szkodliwe dla środowiska. – Łącząc różnorodne technologie i kompetencje, chcemy razem z firmą Bosch wytyczyć nowe szlaki, dzięki czemu herbicydy będą stosowane tylko tam, gdzie rzeczywiście są konieczne – mówi Tobias Menne, kierownik działu Digital Farming w firmie Bayer. Szczególnie we wczesnym stadium wzrostu chwasty są trudne do zidentyfikowania. Nowa technologia Smart Spraying wykorzystująca czujniki kamer potrafi odróżnić chwasty od roślin uprawnych i dzięki specjalnej technice aplikacji punktowo spryskiwać środkiem ochrony roślin tylko chwasty, co pomaga chronić środowisko. – Dzięki Smart Spraying wprowadzamy na pola inteligentne technologie – mówi dr Johannes-Jörg Rüger, prezes działu Commercial Vehicles and Off-Road w firmie Bosch. Różnica w stosunku do systemów obecnych już na rynku polega na tym, że systemy te jedynie rozpoznają rośliny, nie są jednak w stanie odróżnić chwastów od roślin uprawnych.
 
Selektywna ochrona roślin
Działa to w taki sposób: zanim rolnik wyjedzie na pole, cyfrowy „Manager upraw“ pomaga mu ocenić sytuację i wskazuje optymalny moment zastosowania środków ochrony roślin. Identyfikacja chwastów i spryskiwanie ich środkami chwastobójczymi odbywa się równocześnie podczas przejazdu maszyny przez pole. Kilka kamer wykonuje przy tym zdjęcia na całej szerokości pracy opryskiwacza. Rozpoznawane są w ten sposób różne gatunki chwastów, co pozwala dobrać optymalną strategię ich zwalczania. Podczas tego samego przejazdu herbicyd jest stosowany w odpowiednio dobranej dawce, a dzięki określeniu parametrów aplikacji można nim spryskiwać same chwasty – z oprysku wyłączone są powierzchnie, na których chwasty nie występują. Wszystko to odbywa się błyskawicznie, w ciągu milisekund.
 
– Smart Spraying oznacza wieki postęp w dziedzinie zwalczania chwastów – mówi Björn Kiepe, kierownik oddziału Agronomy w dziale Digital Farming firmy Bayer. – Łączymy najnowocześniejszą technologię identyfikacji chwastów z możliwością bardzo precyzyjnego stosowania różnego rodzaju substancji aktywnych służących do ich zwalczania. Proces ten jest realizowany z dużą dokładnością, przy rozdzielczości przestrzennej znacznie poniżej jednego metra. Ułatwi to rolnikom praktykowanie zrównoważonych technik stosowania środków ochrony roślin. Co jest przy tym ważne: system uwzględnia wcześniejsze opryski, zmianę substancji aktywnych i koncentruje się na jak największej skuteczności stosowanego herbicydu, co zapobiega uodparnianiu się chwastów na stosowane środki ochrony roślin. Głównymi obszarami zainteresowań badawczych Bosch są efektywne czujniki, inteligentne procesy analityczne oraz selektywny system oprysków. W ramach współpracy partnerskiej z firmą Bosch, firma Bayer udostępni swoje doświadczenie w dziedzinie systemów informacji geograficznej (geographic information system; GIS), w tym algorytmy, jako podstawa strategii agronomicznych, a także doświadczenie w dziedzinie zintegrowanej ochrony roślin oraz technologii aplikacji.

EK19-09.17

Osoba odpowiedzialna za kontakt z dziennikarzami

Marta Surowiec - Forum Prasowe Bosch

Marta Surowiec

(22) 715 48 06

Pliki do pobrania

© Robert Bosch Sp. z o.o.