Strona startowa - Bosch w Polsce

Forum prasowe Bosch

Informacje prasowe
Konferencje prasowe
Informacje o firmie

Wyszukiwarka informacji

Dział


Szukana frazaZakres datSerwis e-mail

Wyślemy Ci informacje prasowe Bosch e-mailem

zapisz się / zmień / usuń

Informacje o firmie

Bosch w Polsce Bosch na świecie

Inne spółki Boscha w Polsce

BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Bosch Rexroth

Kanał RSS

Kanał RSS z informacjami prasowymi

subskrybuj

Nikola Motor Company i Bosch pracują nad układem napędowym dla pojazdów ciężarowych


Światowa premiera: elektryczna oś dla pojazdu ciężarowego dalekiego zasięgu

Zdjęcia (1)

Zdjęcie do informacji: Nikola Motor Company i Bosch pracują nad układem napędowym dla pojazdów ciężarowych
Pobierz treść
28 września 2017
Informacja prasowa
Części Samochodowe i Diagnostyka
liczba zdjęć: 1
· Nikola Motor Company i Bosch zamierzają wprowadzić ogniwo paliwowe i e-oś do elektrycznych ciężarówek Nikola
· Bosch oferuje sprzęt i oprogramowanie dla ciężarówek Nikola Motor Company – produkcja od roku 2021
· Inkubator rozwiązań dla elektromobilności: Bosch wspomaga start-up Nikola w całym procesie – od koncepcji do realizacji
· Pierwsza na świecie e-oś dla dużych pojazdów ciężarowych


Elektryfikacja rozwija się również w segmencie pojazdów ciężarowych. Amerykański start-up Nikola Motor Company z Salt Lake City wprowadzi na rynek do roku 2021 ciężarówki Nikola One oraz Nikola Two klasy 8 (o masie zestawu przekraczającej 14 ton) z napędem na wodorowe ogniwa paliwowe. Pojazd elektryczny o mocy ponad 1000 KM i momencie obrotowym 2 700 Nm jest prawie dwukrotnie silniejszy niż jakiegokolwiek dostępny obecnie ciągnik siodłowy, a przy tym wolny od emisji.
 
Sercem ciężarówek jest nowy, elektryczny układ napędowy, stworzony wspólnie przez Nikola Motor Company i Bosch. Cel: układ ma pod względem parametrów technicznych trafić na szczyt swojego segmentu rynku i nie ustępować tradycyjnym napędom również pod względem całkowitych kosztów wytwarzania. Bosch ma wieloletnie doświadczenie w produkcji silników elektrycznych, napędów osi oraz elektroniki. To pomoże firmie Nikola zrealizować ambitny plan zakładający wprowadzenie na rynek obu modeli  E-Truck (z napędem elektrycznym) do roku 2021.
 
„Bosch jest inkubatorem rozwiązań dla elektrycznej mobilności. Nasza technologia e-napędów stwarza szansę szybkiego wprowadzenia pojazdu na rynek nie tylko renomowanym producentom, ale także nowym graczom” – mówi dr Markus Heyn, członek zarządu Bosch odpowiedzialny za Commercial Vehicle Organization.

Pierwsza na świecie e-oś dla pojazdu ciężarowego dalekiego zasięgu
„Chcemy budować najbardziej rewolucyjne ciągniki siodłowe jakie kiedykolwiek były na rynku” – wyjaśnia Trevor Milton, założyciel i dyrektor generalny firmy Nikola. „Do układu napędowego potrzebujemy innowacyjnego i elastycznego partnera, zdolnego do szybkiego dostosowywania się do tempa pracy naszego zespołu projektantów. Bosch dostarczył nam potrzebne know-how, abyśmy szybko weszli na rynek i nasza wizja mogła stać się rzeczywistością ".

Rozwiązanie e-osi, opracowane przez firmę Bosch, to skalowalna, modułowa platforma, zawierająca w jednym zespole silnik, elektronikę i przekładnię. To sprawia, że e-oś nadaje się do wszelkiego rodzaju pojazdów, od małych samochodów osobowych do lekkich ciężarówek. Nikola i Bosch wykorzystają ten know-how do stworzenia pierwszej na świecie e-osi do ciężarówek z podwójnym napędem, w tym przypadku dla TIR-ów. E-oś będzie korzystać ze sprawdzonych rozwiązań Bosch.
 
System ogniw paliwowych tworzy nowe standardy w zakresie zasięgu
E-oś zostanie połączona z niestandardowym systemem ogniw paliwowych opracowywanym wspólnie przez obu partnerów, który ma ustanowić nowe standardy w zakresie zasięgu. Również ogólne systemy sterowania pojazdów będą tworzone na bazie oprogramowania i sprzętu Bosch. Współpraca Bosch i Nikola obejmuje ponadto kompletny układ napędowy, jak również koncepcję bezpieczeństwa i elektroniczną architekturę pojazdów.
Szczegółowe informacje o produkcie Nikola znajdują się na stronie www.nikolamotor.com.
 

AA30-09.17

Osoba odpowiedzialna za kontakt z dziennikarzami

Łukasz Kałucki - Forum Prasowe Bosch

Łukasz Kałucki

(22) 715 48 05

Pliki do pobrania

© Robert Bosch Sp. z o.o.