Strona startowa - Bosch w Polsce

Forum prasowe Bosch

Informacje prasowe
Konferencje prasowe
Informacje o firmie

Wyszukiwarka informacji

Dział


Szukana frazaZakres datSerwis e-mail

Wyślemy Ci informacje prasowe Bosch e-mailem

zapisz się / zmień / usuń

Informacje o firmie

Bosch w Polsce Bosch na świecie

Inne spółki Boscha w Polsce

BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Bosch Rexroth

Kanał RSS

Kanał RSS z informacjami prasowymi

subskrybuj

Bosch prezentuje układy kierownicze, które zapewniają inteligentne wsparcie i oszczędzają paliwo

Zdjęcia (3)

Zdjęcie do informacji: Bosch prezentuje układy kierownicze, które zapewniają inteligentne wsparcie i oszczędzają paliwo
Zdjęcie do informacji: Bosch prezentuje układy kierownicze, które zapewniają inteligentne wsparcie i oszczędzają paliwo
Zdjęcie do informacji: Bosch prezentuje układy kierownicze, które zapewniają inteligentne wsparcie i oszczędzają paliwo
Pobierz treść
23 października 2017
Informacja prasowa
Części Samochodowe i Diagnostyka
liczba zdjęć: 3
· Przekładnia kierownicza Servotwin umożliwia realizację szerokiego zakresu funkcji wspomagających kierowcę
· Skręcana oś tylna sprawia, że łatwiej manewrować autobusem w ruchu miejskim


Układ kierowniczy z elektrycznym wspomaganiem zyskuje popularność. Jako niezbędny element systemów wspomagania kierowcy, takich jak utrzymanie pasów ruchu czy pomoc w parkowaniu, jest to coraz częściej standardowe wyposażenie dzisiejszych samochodów. Bosch dysponuje pełną wiedzą w zakresie układów kierowniczych do samochodów osobowych i transferuje ją na pojazdy użytkowe i autobusy.
 
Elektroniczne wspomaganie kierowcy sprawia, że autobusy turystyczne są bezpieczniejsze i bardziej komfortowe
Servotwin firmy Bosch jest pierwszą na świecie zintegrowaną przekładnią kierowniczą ze wspomaganiem elektrohydraulicznym do ciężkich pojazdów użytkowych i autobusów, która weszła do produkcji seryjnej. Przekładnia jest bardziej efektywna niż poprzednie układy kierownicze dzięki nakładaniu się momentu obrotowego (od wspomagania hydraulicznego i elektrycznego). Umożliwia również realizację funkcji wspomagania kierowcy, które sprawiają, że jazda autobusem jest bezpieczniejsza i łatwiejsza. Jedną z tych funkcji na bazie przekładni Servotwin jest asystent utrzymywania pasa ruchu, który ostrzega kierowcę, gdy tylko nieumyślnie wyjedzie z pasa. Jeśli kierowca nie zareaguje, system interweniuje kierując autobus z powrotem na pas ruchu. Elektryczne wspomaganie kierownicy pomaga ponadto w czasie powolnej jazdy lub w korku, a także automatycznie utrzymuje odpowiedni dystans do poprzedzającego pojazdu. Kierowca monitoruje działanie systemu i może w każdej chwili przejąć kontrolę. Inną sytuacją, w której przekładnia Servotwin staje się dla kierowcy pomocna, jest nagły podmuch boczny, który może być niebezpieczny dla autobusu ze względu na jego wielkość. Układ kierowniczy kompensuje podmuchy wiatru i wprowadza korekty położenia kierownicy uruchamiając silnik elektryczny. Jazda autobusem nigdy nie była tak bezpieczna i komfortowa.
 
Skręcane koła tylne zwiększają manewrowość autobusu
Bosch opracował nową koncepcję elektrohydraulicznego układu skręcania kół osi tylnej, dzięki czemu łatwiej jest manewrować ciężkimi pojazdami użytkowymi. Szczególnie przydatne jest to w autobusach z dużym rozstawem osi, ponieważ układ ten zmniejsza promień skrętu. Wzrost manewrowości sprawdza się szczególnie w ruchu miejskim. Ponadto układ skręcania kół poprawia stabilność pojazdu przy dużych prędkościach, a tym samym sprawia, że zmiana pasa ruchu na autostradzie staje się bardziej bezpieczna i łatwiejsza. Działa to w następujący sposób – elektrohydrauliczny układ skręcania kół jest niezależnym układem typu „power-on-demand“ (działającym zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem), działającym na oś poprzedzającą lub nadążną w dużych ciężarówkach i autobusach. To, co wyróżnia układ, jest innowacyjnym połączeniem siłownika hydraulicznego i elektronicznego zespołu napędowego. Oznacza to, że skręcanie kół jest sterowane elektronicznie, napędzane elektrycznie i nie wymaga mechanicznego ani hydraulicznego połączenia między osią przednią i tylną. Dzięki funkcji "power-on-demand" energia jest wymagana tylko wtedy, gdy skręcanie jest faktycznie aktywne. Silnik elektryczny napędza pompę, która za pomocą siłownika głównego wytwarza ciśnienie hydrauliczne i przenosi go do tylnej osi. W porównaniu z konwencjonalnymi układami kierowniczymi, rozwiązanie to zapewnia oszczędność 0,6 litra paliwa na 100 km. Elektrohydrauliczny układ skręcania kół osi tylnej Bosch jest przystosowany zarówno do integracji w pojazdach na linii produkcyjnej, jak i w przypadku modernizacji poza fabryką. Wszystkie parametry geometryczne pojazdu, takie jak rozstaw kół i kąt skrętu, są programowane indywidualnie w sterowniku układu kierowniczego.

AA32-10.17

Osoba odpowiedzialna za kontakt z dziennikarzami

Łukasz Kałucki - Forum Prasowe Bosch

Łukasz Kałucki

(22) 715 48 05

Pliki do pobrania

© Robert Bosch Sp. z o.o.