Strona startowa - Bosch w Polsce

Forum prasowe Bosch

Informacje prasowe
Konferencje prasowe
Informacje o firmie

Wyszukiwarka informacji

Dział


Szukana frazaZakres datSerwis e-mail

Wyślemy Ci informacje prasowe Bosch e-mailem

zapisz się / zmień / usuń

Informacje o firmie

Bosch w Polsce Bosch na świecie

Inne spółki Boscha w Polsce

BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Bosch Rexroth

Kanał RSS

Kanał RSS z informacjami prasowymi

subskrybuj

Grupa Bosch na świecie znacząco zwiększa obroty i dochody


Udany rok finansowy 2017

Zdjęcia (6)

Zdjęcie do informacji: Grupa Bosch na świecie znacząco zwiększa obroty i dochody
Zdjęcie do informacji: Grupa Bosch na świecie znacząco zwiększa obroty i dochody
Zdjęcie do informacji: Grupa Bosch na świecie znacząco zwiększa obroty i dochody
Zdjęcie do informacji: Grupa Bosch na świecie znacząco zwiększa obroty i dochody
Zdjęcie do informacji: Grupa Bosch na świecie znacząco zwiększa obroty i dochody
Zdjęcie do informacji: Grupa Bosch na świecie znacząco zwiększa obroty i dochody
Pozostałe zdjecia
Pobierz treść
30 stycznia 2018
Informacja prasowa
Informacje ekonomiczne
liczba zdjęć: 6
  • Obroty wzrosły do poziomu 78 mld EUR
  • EBIT operacyjny wzrósł do 5,3 mld EUR
  • Sektor Mobility Solutions odnotowuje szybszy wzrost niż światowa produkcja samochodów
  • 500 pracowników nowej jednostki związanej z Przemysłem 4.0
  • Liczne rozwiązania dla inteligentnego rolnictwa oraz inteligentnych miast
  • Prezes Grupy Bosch dr Volkmar Denner: – Wcześnie doceniliśmy potencjał integracji
    z internetem i teraz zmieniamy go w biznesowy sukces.


Stuttgart – Bosch osiągnął w roku 2017 znaczący wzrost obrotów na poziomie 6,7%. Według wstępnych danych, w minionym roku koncern Bosch wygenerował obrót w wysokości ok. 78 mld EUR. Z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut obroty wzrosły o 8,3%. Negatywne efekty kursów wymiany walut wyniosły 2017 r.  ok. 1,2 mld EUR. – Wzrost okazał się wyższy od przewidywań, poprawiły się także dochody. W 2017 roku osiągnęliśmy najwyższe obroty w historii przedsiębiorstwa – powiedział dr Volkmar Denner, prezes zarządu spółki Robert Bosch GmbH, podczas prezentacji wstępnych wyników Grupy Bosch. Dzięki innowacyjności i strategii opartej na integracji z internetem, przedsiębiorstwo pozostaje na ścieżce wzrostu.– Wcześnie doceniliśmy potencjał integracji z internetem i teraz zmieniamy go w biznesowy sukces – dodał V. Denner. Operacyjny EBIT (dochód przed odliczeniem podatków i odsetek) wzrósł w 2017 roku do ok. 5,3 mld EUR i wynosił 6,8%.  – Dzięki sukcesom podstawowej działalności Bosch może finansować transformację, która pozwoli mu się stać wiodącym dostawcą rozwiązań w obszarze Internetu rzeczy (IoT) oraz mobilności – wyjaśnił prof. dr Stefan Asenkerschbaumer, dyrektor ds. finansowych i zastępca prezesa zarządu Grupy Bosch. W nadchodzącym czasie przedsiębiorstwo dostrzega liczne szanse związane z integracją w sieci, również w innych obszarach, takich jak fabryki, budynki i miasta, a także z transformacją mobilności.
 
Nowość: jednostka organizacyjna zajmująca się Przemysłem 4.0
Według V. Dennera, integracja z internetem i digitalizacja stały się codziennością i niezbędnym elementem działalności biznesowej firmy Bosch. – Transformacja jest dla nas kolejną szansą, aby praktycznie zademonstrować najwyższą jakość naszych rozwiązań, zarówno pod względem technologicznym, jak i biznesowym. Bosch widzi ogromny potencjał zwiększenia obrotów dzięki zintegrowanej produkcji (Przemysł 4.0). Z początkiem roku pracę rozpoczęło 500 pracowników nowego działu Bosch Connected Industry,  w którym koncern Bosch koncentruje swoje działania i doświadczenie w obszarze Przemysłu 4.0,  szczególnie w obszarach oprogramowania i usług. Swoje kompetencje w dziedzinie Przemysłu 4.0 Bosch będzie oferował w przyszłości innym podmiotom w formie usługi konsultingowej. Do roku 2020 koncern planuje osiągnąć dzięki Przemysłowi 4.0 ponad miliard Euro dodatkowych obrotów. Akwizycja części udziałów dostawcy map, firmy HERE, otwiera przed firmą Bosch jeszcze więcej możliwości rozwoju w obszarze Przemysłu 4.0.
 
Integracja z internetem odpowiedzią na najważniejsze wyzwania
Denner podkreślił znaczenie integracji w obszarze Internetu rzeczy (IoT): – Nasza planeta będzie mogła zaoferować miliardom ludzi dobre warunki do życia tylko wtedy, jeżeli znajdziemy innowacyjne odpowiedzi na najbardziej naglące pytania. – Bosch aktualnie realizuje ok. 170 projektów w obszarze IoT, które odpowiadają na   elementarne wyzwania, przed którymi stoi świat: wzrost zaludnienia, urbanizację, jakość powietrza czy zmiany klimatyczne.
– Za pośrednictwem Internetu rzeczy integrujemy świat realny z wirtualnym, aby zapewnić lepszą jakość życia ludzi – powiedział prezes Bosch. W 2017 roku przedsiębiorstwo przedstawiło m.in. nowe rozwiązania dla segmentu inteligentnego rolnictwa (Smart Farming), które pomoże wyżywić osiem miliardów ludzi, którzy wedle prognoz będą zamieszkiwać nasz glob w 2025 roku. Rozwiązania oparte na czujnikach i sztucznej inteligencji już są wykorzystywane przy uprawach szparagów, truskawek, pomidorów oraz winorośli. Także przy hodowli ostryg i bydła technologia Bosch zapewnia większą wydajność i zrównoważony rozwój. Do roku 2020 rynek cyfrowego rolnictwa ma wzrosnąć o ponad 70%.
 
Smart Home i Smart City: przestrzeń życiowa dla miliardów ludzi
W związku z coraz powszechniejszym wykorzystaniem półprzewodników w obszarze mobilności oraz IoT, Bosch buduje fabrykę półprzewodników w Dreźnie. W nowy obiekt produkcyjny przedsiębiorstwo zainwestuje do roku 2021 ponad miliard euro. Jednym z obszarów zastosowania półprzewodników są inteligentne domy (Smart Homes). Dla inteligentnych kuchni Bosch będzie oferował w przyszłości nie tylko zintegrowany z internetem sprzęt AGD, ale w coraz szerszym zakresie także usługi cyfrowe. Przedsiębiorstwo włączyło dostępną w dwunastu językach aplikację start-upu Kitchen Stories do swojego ekosystemu Home Connect. Aplikacja doczekała się już 15 milionów pobrań. Zawiera ona ponad 1000 przepisów kulinarnych oraz filmy wideo i zdjęcia prezentujące proces przygotowania potraw. Swoje kompleksowe portfolio rozwiązań w obszarze integracji miast Bosch zaprezentował na początku roku podczas targów CES w Las Vegas. Wśród nich znalazło się mobilne laboratorium jakości powietrza o nazwie Climo, które udostępnia w czasie rzeczywistym dane dotyczące jakości powietrza w miastach. W 2025 roku aż 80 metropolii na świecie będzie funkcjonowało zgodnie z koncepcją Smart City. Bosch już dziś realizuje w tym obszarze
14 projektów. Rynek Smart City osiągnie do 2020 roku wartość 700 mld EUR.
 
Mobilność w miastach: zero wypadków, zero emisji, zero stresu
 Postępująca urbanizacja niesie ze sobą wiele problemów. Do roku 2050 natężenie ruchu
w miastach ma się zwiększyć o 30%. – Chcemy, aby mobilność w miastach była bezwypadkowa, bezemisyjna i bezstresowa. W tym celu automatyzujemy, elektryfikujemy i integrujemy z internetem transport – powiedział V. Denner. Do początków przyszłej dekady Bosch we współpracy z firmą Daimler wprowadzą na ulice miast zautomatyzowane i autonomiczne samochody. Już w tym roku odbędą się pierwsze testy praktyczne tego rodzaju pojazdów. W roku 2017 Bosch i Daimler zbiły ważny krok na drodze do zautomatyzowanej jazdy: na parkingu muzeum Mercedesa w Stuttgarcie spółki wdrożyły pierwsze na świecie rozwiązanie w dziedzinie zautomatyzowanego parkowania samochodów.
 
Napęd przyszłości: partnerstwa dla rozwoju ogniw paliwowych
Rok 2017 przyniósł firmie Bosch ważne osiągnięcia w dziedzinie elektryfikacji: rozpoczęła się produkcja nowego akumulatora 48 V dla pojazdów hybrydowych, który można łatwo zintegrować w nowych modelach. Uznani producenci i start-upy będą mogli dzięki temu skrócić czas i obniżyć koszty prowadzonych prac badawczo-rozwojowych. Od 2019 roku nowa elektryczna oś napędowa (eAchse) firmy Bosch pomoże zwiększyć zasięg samochodów elektrycznych. – Zwiększyliśmy tempo w dziedzinie elektromobilności. W 2017 roku udało nam się pozyskać wiele zamówień, część z nich o miliardowej wartości – powiedział prezes Bosch. W ramach projektu rozwojowego, realizowanego wspólnie z amerykańskim start-upem Nicola Motors, Bosch pracuje nad elektrycznym samochodem ciężarowym z napędem wodorowym. – Najpóźniej od 2030 ogniwa paliwowe zaczną odgrywać ważną rolę wśród koncepcji napędowych. Dlatego wzmacniamy nasze działania badawczo-rozwojowe w tym segmencie i stopniowo rozszerzamy nasze portfolio produktów – wyjaśnił V. Denner. W Chinach, które są największym obecnie rynkiem elektromobilności, Bosch wspólnie z producentem silników do samochodów użytkowych, firmą Weichai, zrealizuje wspierany przez rząd projekt pilotażowy poświęcony ogniwom paliwowym dla samochodów użytkowych. – Oferujemy szeroką gamę rozwiązań – od rowerów do samochodów ciężarowych. Żaden inny dostawca części dla przemysłu motoryzacyjnego nie ma tak szerokiej oferty jak Bosch – dodał V. Denner.  
 
Wizja możliwa do zrealizowania: silnik spalinowy neutralny pod względem emisji CO2
Prezes Bosch podkreślił rolę i potencjał silnika spalinowego. – Bez silników Diesla Europa nie zrealizuje celów związanych z obniżeniem emisji CO2 . Odnosząc się do bieżącej dyskusji na temat zakazów wjazdu dla samochodów z silniami Diesla, V. Denner wskazał, że już jest dostępna technologia wymagana do stworzenia wydajnego i chroniącego zasoby silnika Diesla. Co więcej: – Testowane przez nas pojazdy już dziś spełniają normy, które będą obowiązywać w 2020 roku. Rozwijamy i testujemy systemy, których poziom emisji jest wyraźnie niższy nawet od tych norm – wyjaśnił V. Denner, który w zarządzie spółki Bosch odpowiada także za badania i rozwój. Konstruktorzy Bosch postawili sobie ambitny cel: silnik spalinowy, który emituje jedynie to, co zostało do niego wprowadzone. Emisja takiego silnika, z wyjątkiem CO2 nie będzie różniła się składem od powietrza w otoczeniu. Dzięki zastosowaniu e-paliw można skonstruować silnik spalinowy, który będzie neutralny pod względem emisji CO2.
 
Kultura innowacji: siła napędowa integracji z internetem
– Nie ma transformacji cyfrowej bez transformacji kulturowej – podkreślił Denner. – Na nowo opracowujemy koncepcję zarządzania i współpracy, a tym samym  wzmacniamy naszą kulturę innowacji. – W wielu obszarach Bosch likwiduje dotychczasową hierarchię oraz granice pomiędzy działami i funkcjami. Wyeliminowano już ponad dwie trzecie wytycznych obowiązujących dotąd w koncernie, zlikwidowano premie indywidualne. W kulturze innowacji prezes Bosch widzi przewagę konkurencyjną: – Na szczęście mamy personel, który jest przyzwyczajony do ciągłego doskonalenia się.
 
Działalność Grupy Bosch w 2017 roku w poszczególnych sektorach
Wszystkie sektory Grupy Bosch przyczyniły się do osiągnięcia pozytywnego wyniku w roku 2017. Według wstępnych danych, w sektorze Mobility Solutions obroty w wzrosły o 7,8%, do 47,4 mld EUR – przekraczając tym samym trzykrotnie wzrost światowej produkcji samochodów. Z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut wzrost wyniósł 9,2%. Główną siłą napędową okazał się duży popyt na układy wtryskowe do silników Diesla, szczególnie w przypadku samochodów użytkowych, układy wtrysku benzyny oraz układy wspomagające i systemy Infotainment. W sektorze Consumer Goods spółki BSH Hausgeräte GmbH i Bosch Power Tools osiągnęły wzrost obrotów w wysokości 4,5%, do 18,5 mld EUR.
Z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut obroty wzrosły nawet o 6,7%. Szczególnie dobrze rozwijała się spółka BSH Hausgeräte, która obchodziła w tym roku jubileusz 50-lecia swojego istnienia. Sektor Industrial Technology odnotował silny wzrost w wysokości 7,7%, do 6,7 mld EUR. Z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut odpowiada to wzrostowi
w wysokości 8,5%. Główny udział we wzroście miał dział branżowy Drive and Control Technology. Sektor Energy and Building Technology osiągnął obroty w wysokości 5,4 mld EUR – co oznacza wzrost o 3,1%, a z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut
o 4,8%. Działy Thermotechnology i Security Systems przedstawiły w 2017 roku zintegrowane rozwiązania w segmentach ogrzewania i klimatyzacji oraz inteligentnej technologii
w segmentach bezpieczeństwa i automatyzacji budynków.
 
Działalność Grupy Bosch 2017 w poszczególnych regionach
Działalność Grupy Bosch w Europie rozwijała się bardzo pomyślnie. Obroty zwiększyły się
o 5,5%, do 40,7 mld EUR, z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut – o 6,3%. Powodem był m.in. systematyczny wzrost w Europie Zachodniej i Środkowej. W Ameryce Północnej koncern odnotował z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut wzrost na poziomie z ubiegłego roku. Obroty osiągnęły próg 12,1 mld EUR, jednak nominalnie oznaczało to spadek o 2,3%. Dalsza poprawa koniunktury w Ameryce Południowej przyniosła wzrost obrotów o 15%, do 1,6 mld EUR. Z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut obroty wzrosły o 12%. W regionie Azji i Pacyfiku łącznie z Afryką Bosch odnotował silny wzrost obrotów do 23,6 mld EUR. W porównaniu do poprzedniego roku wzrost wyniósł 14%,
z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut odpowiada to wzrostowi o 17%.
 
Wzrost zatrudnienia: ponad 400 000 pracowników
W 2017 roku liczba zatrudnionych zwiększyła się o ok. 11 200 osób. Tym samym na dzień 31.12.2017 przedsiębiorstwo zatrudniało ok. 400 500 osób. Na całym świecie spółka Bosch zatrudniła kilka tysięcy specjalistów w dziedzinie oprogramowania i IT. Wzrost zatrudnienia odnotowały przede wszystkim regiony Azji i Pacyfiku oraz Europy Środkowej i Wschodniej.
W Niemczech liczba pracowników wzrosła o ok. 3 800 osób.
 
Prognozy na rok 2018: wzrost obrotów i dochodów pomimo trudnej sytuacji gospodarczej
W 2018 roku Bosch prognozuje dla światowej gospodarki umiarkowany wzrost w wysokości 2,5%. Koncern dostrzega także szereg ryzyk związanych z sytuacją geopolityczną, do których należy zaliczyć negocjacje w sprawie Brexitu, trudną do oszacowania politykę zagraniczną
w USA oraz konflikt północnokoreański. Osłabienia koniunktury Bosch spodziewa się zwłaszcza w Chinach. Pomimo trudnej sytuacji gospodarczej, w 2018 roku Bosch zamierza zwiększyć obroty i dochody oraz kontynuować transformację, która pozwoli mu stać się wiodącym przedsiębiorstwem w dziedzinie IoT oraz dostawcą rozwiązań dla mobilności.

EK03-01.18

Osoba odpowiedzialna za kontakt z dziennikarzami

Marta Surowiec - Forum Prasowe Bosch

Marta Surowiec

(22) 715 48 06

Pliki do pobrania

© Robert Bosch Sp. z o.o.