Strona startowa - Bosch w Polsce

Forum prasowe Bosch

Informacje prasowe
Konferencje prasowe
Informacje o firmie

Wyszukiwarka informacji

Dział


Szukana frazaZakres datSerwis e-mail

Wyślemy Ci informacje prasowe Bosch e-mailem

zapisz się / zmień / usuń

Informacje o firmie

Bosch w Polsce Bosch na świecie

Inne spółki Boscha w Polsce

BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Bosch Rexroth

Kanał RSS

Kanał RSS z informacjami prasowymi

subskrybuj

Bosch wyposaża metro helsińskie w system nagłośnieniowy i dźwiękowy system ostrzegawczy

Zdjęcia (2)

Zdjęcie do informacji: Bosch wyposaża metro helsińskie w system nagłośnieniowy i dźwiękowy system ostrzegawczy
Zdjęcie do informacji: Bosch wyposaża metro helsińskie w system nagłośnieniowy i dźwiękowy system ostrzegawczy
Pobierz treść
17 kwietnia 2018
Informacja prasowa
Systemy Zabezpieczeń
liczba zdjęć: 2
Metro w Helsinkach jest dużym węzłem tranzytowym w największym regionie metropolitalnym Finlandii, a jednocześnie najbardziej na północ wysuniętym systemem kolei podziemnej na świecie. Trasa łącząca centrum Helsinek z przedmieściami i miejscowościami podmiejskimi jest ważną arterią komunikacyjną dla mieszkańców i osób dojeżdżających do pracy. Co roku z systemu kolei zarządzanego przez Regionalny Zarząd Transportu Helsinki (HSL) korzystają 63 miliony pasażerów.


Od listopada 2017 roku zasięg metra helsińskiego jest jeszcze większy. W ramach dużego projektu rozbudowy Länsimetro ("Metro zachodnie") dodano 14 kilometrów torów i osiem nowych stacji łączących Helsinki z Espoo.
 
Kiedy pojawiła się kwestia kompleksowego wyposażenia nowego odcinka w system nagłośnieniowy i dźwiękowy system ostrzegawczy, przedstawiciele metra w Helsinkach wybrali pierwszy na świecie w całości cyfrowy system – Bosch Praesideo. System Praesideo, którego charakterystyczne cechy to skalowalność, wysoki poziom redundancji, brak zakłóceń przy transmisji sygnału audio oraz elastyczność działania, funkcjonuje już w ponad 20 000 instalacji na świecie, w tym także w istniejącej już sieci metra w Helsinkach.
 
Dzięki unikalnej sieci optycznej Praesideo okazał się idealnym rozwiązaniem w przypadku rozszerzenia systemu oraz integracji w metrze zachodnim 5 580 nowych głośników w 12 wersjach kolorystycznych i 14 różnych wersjach konstrukcyjnych, dopasowanych do nowoczesnego wystroju stacji.
 
Ponieważ każda z ośmiu nowych stacji metra prezentuje unikalny styl architektoniczny i została wykonana z wykorzystaniem różnych materiałów budowlanych, dodatkowym wyzwaniem było zapewnienie jednolitej jakości odtwarzania dźwięku – specjaliści ds. akustyki przeprowadzili testy akustyczne 3D z użyciem głośników Bosch na wszystkich stacjach. Te działania umożliwiły precyzyjną regulację parametrów audio na kolejnych stacjach z użyciem 24 wzmacniaczy obsługujących 600 kanałów o łącznej mocy 91 kW.
 
Oferując możliwość odtwarzania dźwięku bez zakłóceń na wszystkich ośmiu nowych stacjach, niezależnie od wariantu akustycznego, system Praesideo firmy Bosch zapewnia pasażerom metra bezpieczeństwo na najwyższym poziomie.
 
System Praesideo został zainstalowany jako system rozproszony, umożliwiający indywidualne sterowanie komunikatami głosowymi na wszystkich ośmiu stacjach metra; współpracuje także ze wszystkimi innymi systemami zabezpieczeń stosowanymi przez Metro Helsinki. Praesideo posiada bezpośredni interfejs z systemem przeciwpożarowym, który w przypadku alarmu przeciwpożarowego włącza automatyczne komunikaty pomagające skierować pasażerów do najbliższego wyjścia lub tunelu. W połączeniu z systemem dozoru wizyjnego, Praesideo automatycznie odtwarza komunikaty ostrzeżeń i powiadamia operatorów o sytuacjach niebezpiecznych, np. kiedy pasażerowie znajdą się zbyt blisko torów.  
Obecnie prowadzone są prace przy drugim etapie budowy Länsimetro. Do roku 2020 powstanie kolejny siedmiokilometrowy odcinek torów, który także zostanie wyposażony w system Bosch Praesideo, zapewniający pasażerom bezpieczeństwo.

STO3-04.18

Osoba odpowiedzialna za kontakt z dziennikarzami

Łukasz Kałucki - Forum Prasowe Bosch

Łukasz Kałucki

(22) 715 48 05

Pliki do pobrania

© Robert Bosch Sp. z o.o.