Strona startowa - Bosch w Polsce

Forum prasowe Bosch

Informacje prasowe
Konferencje prasowe
Informacje o firmie

Wyszukiwarka informacji

Dział


Szukana frazaZakres datSerwis e-mail

Wyślemy Ci informacje prasowe Bosch e-mailem

zapisz się / zmień / usuń

Informacje o firmie

Bosch w Polsce Bosch na świecie

Inne spółki Boscha w Polsce

BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Bosch Rexroth

Kanał RSS

Kanał RSS z informacjami prasowymi

subskrybuj

Bosch wyznacza trendy w mobilności i ochronie środowiska


Rekordowe wyniki finansowe Grupy Bosch na świecie w roku 2017

Zdjęcia (9)

Zdjęcie do informacji: Bosch wyznacza trendy w mobilności i ochronie środowiska
Zdjęcie do informacji: Bosch wyznacza trendy w mobilności i ochronie środowiska
Zdjęcie do informacji: Bosch wyznacza trendy w mobilności i ochronie środowiska
Zdjęcie do informacji: Bosch wyznacza trendy w mobilności i ochronie środowiska
Zdjęcie do informacji: Bosch wyznacza trendy w mobilności i ochronie środowiska
Zdjęcie do informacji: Bosch wyznacza trendy w mobilności i ochronie środowiska
Zdjęcie do informacji: Bosch wyznacza trendy w mobilności i ochronie środowiska
Zdjęcie do informacji: Bosch wyznacza trendy w mobilności i ochronie środowiska
Zdjęcie do informacji: Bosch wyznacza trendy w mobilności i ochronie środowiska
Pozostałe zdjecia
Pobierz treść
25 kwietnia 2018
Informacja prasowa
Informacje ekonomiczne
liczba zdjęć: 9
  • Udany rok finansowy 2017: obroty Grupy Bosch na świecie wzrosły do 78,1 mld EUR
  • Rekordowe dochody 2017: operacyjny EBIT osiągnął wartość 5,3 mld EUR
  • Prezes Grupy Bosch Volkmar Denner: – Chcemy zapewniać mobilność i dobrą jakość powietrza.
  • Przełom: redukcja emisji tlenków azotu przez siniki diesla do poziomu znacznie poniżej obowiązujących limitów
  • Strategia: kompleksowe ekosystemy w Internecie rzeczy (IoT)


Stuttgart / Renningen – Bosch zamierza kontynuować wzrost pomimo słabej koniunktury gospodarczej w 2018 roku. Po rekordowym roku finansowym 2017 oraz wobec ryzyk ekonomiczno-geopolitycznych, Grupa Bosch spodziewa się w tym roku wzrostu na poziomie 2–3%. W pierwszym kwartale 2018 r. obroty koncernu technologiczno-usługowego były porównywalne z takim samym okresem ubiegłego roku, i wyniosły z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut ok. 5% – Jak żadne inne przedsiębiorstwo na świecie, potrafimy łączyć szerokie kompetencje w zakresie integracji w sieci z bogatym i obejmującym wiele branż know-how w zakresie przemysłu i produktów. To cecha, która wyróżnia firmę Bosch – powiedział w Renningen dr Volkmar Denner, prezes zarządu spółki Bosch podczas konferencji prasowej poświęconej prezentacji wyników finansowych. Według prezesa ważnymi zadaniami stojącymi przed spółką są poprawa jakości życia i ochrona klimatu: – Motto „Technologia bliżej nas” motywuje nas do opracowywania i stosowania najlepszych z możliwych technologii po to, aby skuteczniej chronić środowisko. Chcemy zapewniać ludziom zarówno mobilność, jak i dobrą jakość powietrza. – Aby wizja praktycznie bezemisyjnego ruchu drogowego była możliwa do zrealizowania, spółka inwestuje znaczące kwoty w sukces rynkowy elektromobilności, ale także w dalszy rozwój technologii silników spalinowych.
 
Innowacyjna technologia diesla: rekordowo niska emisja tlenków azotu
Bosch dokonał właśnie przełomu w technologii diesla: inżynierom firmy udało się obniżyć emisję tlenków azotu do jednej dziesiątej obowiązujących limitów ustawowych. Wyposażone w najnowszą technologię samochody testowe emitują średnio 13 mg tlenków azotu na kilometr już dziś, przy czym limit, który zacznie obowiązywać od 2020 roku, wynosi 120 mg. – Technologia diesla ma przed sobą przyszłość, a samochody z takimi silnikami będą integralnym elementem mobilności także w nadchodzących latach – powiedział prezes spółki Bosch.
 
Rok finansowy 2017: rekordowo wysokie obroty i dochody
Bosch ma za sobą wyjątkowo udany rok finansowy. Spółka osiągnęła w roku 2017 obroty w wysokości 78,1 mld EUR. Obroty wzrosły o 6,8%, z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut o 8,4%. Obciążenia z tytułu ujemnych efektów różnic kursowych wyniosły ogółem 1,2 mld EUR. Wszystkie sektory Grupy Bosch przyczyniły się do osiągnięcia tego pozytywnego wyniku. Operacyjny EBIT (dochód przed odliczeniem podatków i odsetek) osiągnął w 2017 roku 5,3 mld EUR. W stosunku do roku 2016 wskaźnik ten poprawił się o blisko 17%. – Zarówno obroty, jak i dochody osiągnęły rekordowe wyniki w historii przedsiębiorstwa. Co więcej, wzrost operacyjnego EBIT był wyższy od wzrostu  obrotów – wyjaśnił prof. dr Stefan Asenkerschbaumer, dyrektor ds. finansowych i zastępca prezesa zarządu spółki Bosch. EBIT wyniósł 6,8%, czyli 0,6 punktu procentowego więcej niż w poprzednim roku. Nakłady na działalność badawczo-rozwojową również utrzymywały się na wysokim poziomie i wyniosły w ubiegłym roku ok. 7,3 mld EUR, co stanowi ponad 9% obrotów.
 
Kompleksowe ekosystemy w Internecie rzeczy (IoT)
Bosch jest jedynym przedsiębiorstwem, które integruje świat realny z wirtualnym w tak wielu dziedzinach: oprócz inteligentnej mobilności Bosch oferuje zintegrowane rozwiązania dla produkcji (Przemysł 4.0), dla inteligentnych miast (Smart City) i wreszcie dla inteligentnych domów (Smart Home). Bosch realizuje w tej chwili 170 własnych projektów z zakresu IoT, koncentrując się na ważnych globalnych wyzwaniach, takich jak wzrost liczby ludności, urbanizacja i zmiany klimatyczne. W 2017 roku koncern sprzedał ok. 38 mln produktów wyposażonych w opcję komunikowania się przez internet, czyli o ok. 40% więcej niż w ubiegłym roku. Bosch zatrudnia już ponad 25 000 programistów, przy czym ok. 4 000 z nich opracowuje rozwiązania dla Internetu rzeczy. Spółka spodziewa się, że przyszłe sukcesy w coraz większym stopniu będą zasługą digitalizacji całych ekosystemów. Home Connect – największy ekosystem w branży AGD zrzesza już 28 partnerów. Za pomocą aplikacji Home Connect można sterować domowym sprzętem AGD: od ekspresu do kawy aż po pralkę.
Duży potencjał firma Bosch dostrzega w integracji różnych branż w kompleksowe ekosystemy, takie jak „Logistics 4.0”. Ekosystemy te łączą w sobie rozwiązania dla produkcji, budynków i bezpieczeństwa oraz mobilności – a więc obszary, w których aktywnie działa firma Bosch. – Kompleksowe ekosystemy to doskonałe rozwiązanie w Internecie rzeczy. Żadne inne przedsiębiorstwo nie opanowało go tak dobrze jak Bosch. Nasza wszechstronność nigdy nie dawała nam tak dużej przewagi konkurencyjnej jak dziś – podkreślił Denner.
 
Elektromobilność: dążenie do pozycji lidera
Bosch prowadzi intensywne prace, aby osiągnąć przełom w obszarze elektromobilności.
W 2017 roku spółka pozyskała 20 zamówień na seryjną produkcję elektrycznych układów napędowych o łącznej wartości 4 mld EUR. Bosch prognozuje, że od roku 2020 segment samochodów elektrycznych stanie się rynkiem masowym, a wtedy spółka zajmie w nim wiodącą pozycję. Udało się to osiągnąć już w Chinach, gdzie Bosch pracuje nad seryjnym zastosowaniem ogniw paliwowych w samochodach użytkowych razem z amerykańskim start-upem Nikola Motor Company oraz chińską firmą Weichai Power, która jest wiodącym w świecie producentem silników do samochodów użytkowych. Oprócz działalności związanej z produkcją części, Bosch stawia także na usługi oparte na internecie, takie jak niedawno przedstawiony system!e, pozwalające zwiększyć użyteczność samochodów elektrycznych w codziennym życiu.
 
Autonomiczne samochody: od sprzedaży komponentów do rozwiązań systemowych
Bosch odnosi także sukcesy w obszarze automatyzacji jazdy. Już w 2019 roku koncern planuje osiągać ze sprzedaży układów wspomagających jazdę obroty w wysokości 2 mld EUR. W tym obszarze Bosch rozwija się w szybszym tempie niż rynek, który w tym roku ma zwiększyć się o 20%. Na przykład sprzedaż czujników radarowych i czujników wideo produkcji Bosch ma wzrosnąć o 40%. – Wraz z postępującą automatyzacją rośnie złożoność systemów. Nasi klienci będą w przyszłości zainteresowani nie tylko komponentami, ale w coraz większym stopniu także kompletnymi rozwiązaniami. Również w tym przypadku nasze know-how w dziedzinie systemów daje nam przewagę – wyjaśnił Denner. W Bosch nad rozwiązaniami dla zautomatyzowanej jazdy pracuje już prawie 4 000 inżynierów, o 1 000 więcej niż przed rokiem.
 
Samochody połączone w sieci: wejście na rynek wspólnych przejazdów
Według spółki Bosch duży potencjał rynkowy ma także mobilność zintegrowana w internecie. Szacuje się, że już w 2022 roku wielkość światowego rynku ma osiągnąć 140 mld EUR. Do roku 2025 roku na całym świecie będzie ponad 450 milionów samochodów podłączonych do internetu. Przejmując amerykański start-up Splitting Fares (SPLT) Bosch wszedł na rynek wspólnych przejazdów. Bosch utworzył nowy dział branżowy o nazwie Connected Mobility Solutions, w ramach którego działa SPLT oraz 20 innych zespołów opracowujących usługi dla mobilności. Należy do nich także działająca w systemie Sharingu wypożyczalnia skuterów elektrycznych eScooter COUP, która wkrótce zostanie udostępniona w kolejnym mieście –Madrycie.
 
Działalność Grupy Bosch w 2017 roku w poszczególnych sektorach
Wszystkie sektory biznesowe przyczyniły się do zwiększenia obrotów Grupy Bosch: obroty sektora Mobility Solutions wzrosły o 7,8%, do 47,4 mld EUR, z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut o 9,4%. Wynik ten trzykrotnie przewyższa wzrost światowej produkcji samochodów. W obrotach po raz ostatni uwzględnione są obroty działu branżowego Starter Motors and Generators, który został sprzedany przez firmę Bosch pod koniec 2017 roku. EBIT w wysokości 7,3% od obrotu oznacza poprawę o jeden punkt procentowy r/r. Sektor Consumer Goods odnotował obroty w wysokości 18,4 mld EUR. Oznacza to wzrost o 4,5%, (6,7% z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut). EBIT zwiększył się do 8,1%. Obroty sektora Industrial Technology znacząco wzrosły o 7,8%, do 6,8 mld EUR (9,2% z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut). EBIT zwiększył się o 2,1 punktu procentowego i wynosił 3,3%. Sektor Energy and Building Technology zwiększył obroty o 5,4 mld EUR, tj. 4,1% (5,8% z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut). EBIT wyniósł 4,4%.
 
Działalność Grupy Bosch w 2017 roku w poszczególnych regionach
W Europie Grupa Bosch osiągnęła w 2017 roku obroty w wysokości 40,8 mld EUR. Oznacza to wzrost o 5,6% (6,6% z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut). Koncern skorzystał z poprawy koniunktury na ważnych rynkach Europy Zachodniej, a także z pozytywnie rozwijającej się gospodarki Niemiec. Silnie wzrosły także obroty w krajach Europy Wschodniej, np. w Rosji, Rumunii czy Turcji. Obroty Bosch znacząco wzrosły także w regionie Azji i Pacyfiku, włączając Afrykę, o 13,5% do 23,6 mld EUR (z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut obroty wzrosły o 16,5%). W Ameryce Północnej obroty spółki, liczone z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut, utrzymały poziom z roku poprzedniego. W związku ze słabnącą produkcją samochodów i ujemnymi efektami kursów wymiany walut obroty spadły nominalnie o 2% do 12,1 mld EUR. W Ameryce Południowej natomiast odnotowaliśmy znaczący wzrost obrotów. Obroty wzrosły o 16,4% do 1,6 mld EUR (z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut o 13,2%).
 
Zatrudnienie: specjaliści IT i programiści nadal poszukiwani
Na dzień 31.12.2017 Grupa Bosch zatrudniała na całym świecie ok. 402 000 pracowników. Tym samym zatrudnienie wzrosło o ok. 12 900 osób. Wzrost zatrudnienia odnotowały szczególnie regiony Azji i Pacyfiku oraz Europy Środkowej i Wschodniej. W Niemczech liczba pracowników wzrosła o ok. 3 700 osób i wynosi obecnie 137 700. W roku bieżącym ponownie wzrośnie popyt na specjalistów i kadry zarządzającej w obszarach IT i oprogramowania.
Zestawienie najważniejszych wskaźników ekonomicznych znajdą Państwo tutaj.
 

EK10-04.18

Osoba odpowiedzialna za kontakt z dziennikarzami

Magdalena Kołomańska - Forum Prasowe Bosch

Magdalena Kołomańska

+ 48 22 715 48 04

Pliki do pobrania

© Robert Bosch Sp. z o.o.