Strona startowa - Bosch w Polsce

Forum prasowe Bosch

Informacje prasowe
Konferencje prasowe
Informacje o firmie

Wyszukiwarka informacji

Dział


Szukana frazaZakres datSerwis e-mail

Wyślemy Ci informacje prasowe Bosch e-mailem

zapisz się / zmień / usuń

Informacje o firmie

Bosch w Polsce Bosch na świecie

Inne spółki Boscha w Polsce

BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Bosch Rexroth

Kanał RSS

Kanał RSS z informacjami prasowymi

subskrybuj

Wybitny badacz Matthias Hein obejmuje katedrę ufundowaną przez Bosch


Bliska współpraca pomiędzy Uniwersytetem w Tybindze a firmą Bosch

Zdjęcia (4)

Zdjęcie do informacji: Wybitny badacz Matthias Hein obejmuje katedrę ufundowaną przez Bosch
Zdjęcie do informacji: Wybitny badacz Matthias Hein obejmuje katedrę ufundowaną przez Bosch
Zdjęcie do informacji: Wybitny badacz Matthias Hein obejmuje katedrę ufundowaną przez Bosch
Zdjęcie do informacji: Wybitny badacz Matthias Hein obejmuje katedrę ufundowaną przez Bosch
Pozostałe zdjecia
Pobierz treść
7 czerwca 2018
Informacja prasowa
Informacje ekonomiczne
liczba zdjęć: 4
  • Na Uniwersytecie w Tybindze Hein będzie prowadził badania w obszarze uczenia maszynowego
  • Bosch dofinansuje katedrę kwotą 5,5 mln EUR
  • Ekspert Bosch w dziedzinie sztucznej inteligencji obejmie profesurę „Industry on Campus“ w Tybindze


Stuttgart/Tybinga – Koncern Bosch sprowadził do Badenii-Wirtembergii wybitnego naukowca w dziedzinie uczenia maszynowego, prof. Matthiasa Heina, który obejmie profesurę fundacyjną na Uniwersytecie w Tybindze, którą Bosch, w ramach zaangażowania w projekt Cyber Valley, dofinansuje w nadchodzących latach kwotą 5,5 mln EUR. Hein prowadzi badania w obszarze uczenia statystycznego i jego zastosowań w przetwarzaniu obrazu oraz w genetyce. Jego głównym obszarem zainteresowań jest rozwijanie stabilnych i zrozumiałych metod uczenia. Jednym z konkretnych przykładów jest rozwijanie automatycznych systemów decyzyjnych, które właśnie dzięki uczeniu maszynowemu zapewniają, że nie będzie dochodzić do podejmowania decyzji o charakterze dyskryminującym. Z decyzjami takimi mamy do czynienia np. w przypadku, gdy system preferuje mężczyzn przy udzielaniu kredytów. – Przykład pokazuje, że uczenie maszynowe może przynieść pozytywne efekty społeczne – powiedział Hein. – Taki właśnie cel mi przyświeca.
 
Od 2011 roku Hein jest wykładowcą matematyki i informatyki na Uniwersytecie Kraju Saary. W Tybindze studiował fizykę, a na Uniwersytecie w Darmstadt uzyskał tytuł doktora informatyki. W latach 2002–2007 był członkiem zespołu działającego pod kierownictwem prof. Bernharda Schölkopfa w Instytucie Cybernetyki Biologicznej im. Maxa Plancka. Schölkopf jest obecnie dyrektorem Instytutu Systemów Inteligentnych im. Maxa Plancka w Tybindze i należy do wiodących w świecie badaczy w dziedzinie uczenia maszynowego.
 
Centrum badań o międzynarodowym zasięgu oddziaływania
– W Cyber Valley współpraca instytucji naukowych z zakładami przemysłowymi i politykami ma wpływ na cały region. Badenia-Wirtembergia staje się światowym centrum badań naukowych – powiedział dr Michael Bolle, dyrektor ds. badań i rozwoju w firmie Bosch. – Cieszymy się ze współpracy z profesorem Heinem. – W Cyber Valley już dziś pracuje tylu wybitnych naukowców, że ma szansę rozwinąć się tutaj ekonomia innowacji o dużej dynamice w sektorze start-upów. W ten sposób zamierzamy współkształtować transformację cyfrową – powiedziała Theresia Bauer, minister nauki w rządzie Badenii-Wirtembergii.
 
Cyber Valley: bliska współpraca pomiędzy badaczami a przemysłem
W centrum obszaru zainteresowań profesur „Industry on Campus” znajdują się kwestie związane z fazą poprzedzającą zastosowania przemysłowe. Przykładem mogą tutaj być badania nad czujnikami drgań, wykorzystywanymi do inteligentnej diagnozy: drgania ledwie odczuwalne dla człowieka mogą w przypadku maszyn sygnalizować awarię na długo przed tym, zanim faktycznie do niej dojdzie. Korzyści: wcześniejsza wymiana zużytych części, zapobieganie dłuższym przestojom maszyn. Inteligentna diagnoza jest także przykładem maszynowego uczenia, będącego jednym z tematów badań prowadzonych w BCAI. Obecnie w obszarze sztucznej inteligencji Bosch zatrudnia 120 pracowników w trzech lokalizacjach.
 
Bosch i Uniwersytet w Tybindze są współtwórcami inicjatywy Cyber Valley (Dolina Cyfrowa), w ramach której w Badenii-Wirtembergii powstaje konglomerat, łączący kompetencje takich obszarów jak polityka, gospodarka i nauka, w celu wspierania badań w dziedzinie sztucznej inteligencji. Bosch dofinansował projekt Cyber Valley kwotą 7 mln EUR. Uniwersytet w Tybindze utworzy w ramach Cyber Valley 5 nowych profesur oraz dodatkowo zespoły młodszych badaczy. Uczelnia bierze także udział w kształceniu doktorantek i doktorantów w Międzynarodowej Szkole Badawczej Systemów Inteligentnych im. Maxa Plancka.
 
Uniwersytet w Tybindze
Uniwersytet w Tybindze należy do jedenastu najbardziej zasłużonych uczelni w Niemczech. W dziedzinie nauk biologicznych oferuje wysoki poziom badań w neuronaukach, immunologii translacyjnej i badań nad nowotworami, mikrobiologii i badań nad chorobami zakaźnymi oraz biologii molekularnej. Wśród pozostałych obszarów zainteresowań uczelni znajdują się geonauka i nauka o środowisku, archeologia i antropologia, lingwistyka i kognitywistyka oraz edukacja i media. Obecnie na uniwersytecie studiuje ponad 28 400 studentów. Do dyspozycji mają blisko 300 kierunków studiów – od egiptologii do neuronauk.

EK19-06.18

Osoba odpowiedzialna za kontakt z dziennikarzami

Magdalena Kołomańska - Forum Prasowe Bosch

Magdalena Kołomańska

+ 48 22 715 48 04

Pliki do pobrania

© Robert Bosch Sp. z o.o.