Strona startowa - Bosch w Polsce

Forum prasowe Bosch

Informacje prasowe
Konferencje prasowe
Informacje o firmie

Wyszukiwarka informacji

Dział


Szukana frazaZakres datSerwis e-mail

Wyślemy Ci informacje prasowe Bosch e-mailem

zapisz się / zmień / usuń

Informacje o firmie

Bosch w Polsce Bosch na świecie

Inne spółki Boscha w Polsce

BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Bosch Rexroth

Kanał RSS

Kanał RSS z informacjami prasowymi

subskrybuj

Poznaliśmy zwycięzców konkursu na wynalazek 8. edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha

Zdjęcia (4)

Zdjęcie do informacji: Poznaliśmy zwycięzców konkursu na wynalazek 8. edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha
Zdjęcie do informacji: Poznaliśmy zwycięzców konkursu na wynalazek 8. edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha
Zdjęcie do informacji: Poznaliśmy zwycięzców konkursu na wynalazek 8. edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha
Zdjęcie do informacji: Poznaliśmy zwycięzców konkursu na wynalazek 8. edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha
Pozostałe zdjecia
Pobierz treść
20 czerwca 2018
Informacja prasowa
Społeczna odpowiedzialność
liczba zdjęć: 4
W czasie gali finałowej, która odbyła się 19 czerwca w siedzibie firmy Robert Bosch w Warszawie, ogłoszono zwycięzców 8. stołecznej edycji konkursu na wynalazek organizowanego w ramach Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha. Nagrodę główną otrzymały uczennice z Gimnazjum nr 132 z Oddziałami Integracyjnymi za pomysł na inteligentny ochraniacz


Prototyp wynalazku przygotowany przez Magdalenę Bortniczuk i Katarzynę Horecką z Gimnazjum nr 132 z Oddziałami Integracyjnymi, pod opieką nauczycielki informatyki, pani Anny Lewandowskiej, powstał z troski o bezpieczeństwo użytkowników skateparków, którzy jeżdżą na rolkach, deskorolkach, hulajnogach czy rowerach. Colorful Security nie tylko ma zabezpieczać łokcie i kolana przed ewentualnymi skutkami upadków, ale również – dzięki wbudowanemu systemowi elektronicznemu – sygnalizuje siłę uderzenia, informując użytkowników o skali zagrożenia dla ich zdrowia. Urządzenie docelowo ma wysyłać SMS-y do opiekuna dziecka, zawiadamiając go o zdarzeniu. Pomysł na Colorful Security wpadł nam do głowy podczas warsztatów na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, gdzie dowiedziałyśmy się, jak można wykorzystać współczesną technologię do pomagania chorym – wyjaśniają uczennice.
 
Drugie miejsce w konkursie zajął zespół Konstruktorzy – Stanisław Stępka i Stanisław Łoskot z CLV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterek Powstania. Chłopcy przygotowali projekt „E-opiekuna” z myślą o osobach przewlekle chorych, mających trudności z przyjmowaniem leków o stałych porach. „E-opiekun” to kilka niewielkich szuflad z przygotowanymi medykamentami. Dzięki podłączeniu ich do systemu elektronicznego, ten wyjątkowy asystent rejestruje fakt przyjęcia leku. Jeśli chory nie wykona zaplanowanych czynności, jego opiekun zostanie o tym poinformowany za pomocą SMS-a.
 
Trzeci zwycięski projekt – Safe Skate – przygotowany przez Zofię Rzyszkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Józefowie – zadba o bezpieczeństwo podczas jazdy na deskorolce. Jego skuteczność polega na zainstalowaniu oświetlenia ledowego na krawędziach deskorolki, tak aby w ciemności była ona widoczna z daleka. Dodatkowa sygnalizacja sterowana za pomocą niewielkich pilotów przyczepionych do nadgarstków pozwala na ostrzeżenie pozostałych użytkowników ruchu o chęci zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu.
 
Większość projektów zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursu ma na celu dbanie o zdrowie i poprawę bezpieczeństwa na co dzień. To dowodzi, że uczniowie wnikliwie obserwują swoje otoczenie i szukają rozwiązań, które mogłyby poprawić komfort życia ich samych, jak i ich bliskich. Projekty wynalazków z każdym rokiem są coraz bardziej zaawansowane technologicznie przy jednoczesnej dbałości o design – powiedział Łukasz Kałucki, koordynator Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha.
 
W tym roku do konkursu na wynalazek uczniowie zgłosili 70 projektów, z których jury wybrało po 10 w Warszawie i we Wrocławiu.
 
W ramach 8. edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha organizatorzy udostępnili aż 1600 miejsc na warsztatach kreatywnych, w których uczestniczyło prawie 900 uczniów z 75 szkół z woj. mazowieckiego i dolnośląskiego. Udało się to zorganizować, dzięki ogromnemu zaangażowaniu i wsparciu merytorycznemu partnerów programu: Politechnice Warszawskiej, Politechnice Wrocławskiej, Wojskowej Akademii Technicznej, Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, Urzędowi Patentowemu RP oraz firmie Bosch Rexroth.
 
O programie
Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha to program edukacyjny dla uczniów w wieku 13-15 lat prowadzony przez firmę Bosch w Polsce od 2011 roku. Udział w programie jest bezpłatny. Mogą w nim wziąć udział uczniowie z Warszawy, Wrocławia i okolic. Celem programu jest popularyzacja wśród młodzieży przedmiotów ścisłych – matematyki, fizyki, techniki oraz zainteresowanie jej uczelniami technicznymi, co może skutkować w przyszłości zwiększeniem kadry inżynierskiej w Polsce oraz przyczynić się do promocji uzdolnionych, młodych osób. Dotychczas w ramach programu udostępniono blisko 10 700 miejsc na warsztatach kreatywnych, a do konkursu na wynalazek zgłoszonych zostało ponad 550 wynalazków. Program nagrodzono w Konkursie Kampania Społeczna Roku 2014 w kategorii „Programy edukacyjne firm (CSR)”. W roku 2015 projekt otrzymał wyróżnienie specjalne w tym samym plebiscycie.
 
Partnerzy projektu
8. edycja programu Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha była organizowana we współpracy Politechniką Warszawską, Politechniką Wrocławską, Wojskową Akademią Techniczną, Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych, Urzędem Patentowym RP, Wrocławskim Parkiem Technologicznym oraz Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego ICM UW. Projekt poparło również Ministerstwo Edukacji Narodowej, Polska Akademia Nauk, Mazowiecki Kurator Oświaty, Dolnośląski Kurator Oświaty, Prezydent m.st. Warszawy, Prezydent Wrocławia. Program objęli patronatem: Młody Technik, Akademickie Radio Kampus oraz Akademickie Radio Luz.
 
Więcej: www.akademiawynalazcow.edu.pl, www.bosch-prasa.pl, www.bosch.pl, www.facebook.com/akademia.wynalazcow
 
Kontakt dla mediów:
Łukasz Kałucki
tel. 22 715 48 05, 692 469 546
 e-mail: lukasz.kalucki@pl.bosch.com
 
Biuro Organizacyjne:
Joanna Łazarewicz
e-mail: program@akademiawynalazcow.edu.pl
tel.: 22 616 41 44, 504 931 658

SO2-06.18

Osoba odpowiedzialna za kontakt z dziennikarzami

Łukasz Kałucki - Forum Prasowe Bosch

Łukasz Kałucki

(22) 715 48 05

Pliki do pobrania

© Robert Bosch Sp. z o.o.