Strona startowa - Bosch w Polsce

Forum prasowe Bosch

Informacje prasowe
Konferencje prasowe
Informacje o firmie

Wyszukiwarka informacji

Dział


Szukana frazaZakres datSerwis e-mail

Wyślemy Ci informacje prasowe Bosch e-mailem

zapisz się / zmień / usuń

Informacje o firmie

Bosch w Polsce Bosch na świecie

Inne spółki Boscha w Polsce

BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Bosch Rexroth

Kanał RSS

Kanał RSS z informacjami prasowymi

subskrybuj

Chatka na drewno do kominka


Projekt Zrób to sam

Zdjęcia (15)

Zdjęcie do informacji: Chatka na drewno do kominka
Zdjęcie do informacji: Chatka na drewno do kominka
Zdjęcie do informacji: Chatka na drewno do kominka
Zdjęcie do informacji: Chatka na drewno do kominka
Zdjęcie do informacji: Chatka na drewno do kominka
Zdjęcie do informacji: Chatka na drewno do kominka
Zdjęcie do informacji: Chatka na drewno do kominka
Zdjęcie do informacji: Chatka na drewno do kominka
Zdjęcie do informacji: Chatka na drewno do kominka
Zdjęcie do informacji: Chatka na drewno do kominka
Zdjęcie do informacji: Chatka na drewno do kominka
Zdjęcie do informacji: Chatka na drewno do kominka
Zdjęcie do informacji: Chatka na drewno do kominka
Zdjęcie do informacji: Chatka na drewno do kominka
Zdjęcie do informacji: Chatka na drewno do kominka
Pozostałe zdjecia
Pobierz treść
30 sierpnia 2018
Informacja prasowa
Elektronarzędzia - Bosch linia zielona
liczba zdjęć: 15
Choć lato wciąż trwa, początek września przyniesie zapowiedź chłodniejszych jesiennych dni. Chatka na drewno, którą z łatwością możesz zrobić samodzielnie przy użyciu elektronarzędzi Bosch, będzie doskonałym miejscem przechowywania drewna kominkowego. Estetyczna konstrukcja pomoże utrzymać porządek na tarasie lub w ogródku.


Poza materiałem opałowym na półkach możesz przechowywać narzędzia, akcesoria ogrodowe czy donice na kwiaty. To projekt dla osób,  które lubią mieć zadbany i oryginalny ogród lub taras.
 
Potrzebne materiały:
Drewno:
- 1 płyta Multiplex (rodzaj sklejki) grubość 13 mm (2,20 x 1,60 m) wodoodporna, drewno brzozowe, na ściankę środkową i płyty dachowe
- 1 płyta Multiplex, grubość 13 mm (1,80 x 1,20 m) wodoodporna, drewno brzozowe, na półki i listwy konstrukcyjne
- 5 kantówek heblowanych, długość 2,5 m (58 x 58 mm) drewno świerkowe, na rozpórki poprzeczne, boczne i szczytowe
- 2 kantówki heblowane, długość 3 m (58 x 58 mm) drewno świerkowe, na wsporniki narożne
- 2 kantówki heblowane, długość 2 m (58 x 58 mm) drewno świerkowe, na rozpórki dachowe
Wkręty:
- 60 wkrętów do drewna, stal szlachetna (5,0 x 100 mm) do skręcenia ramy
- 30 wkrętów do drewna, stal szlachetna (3,5 x 20 mm) do skręcenia listew konstrukcyjnych,
- 60 wkrętów do drewna, stal szlachetna (3,5 x 40 mm) do skręcenia listew konstrukcyjnych i dachu.

Farba:
- około 1,5 l farby do drewna, odpornej na wpływ warunków atmosferycznych, kolor wedle uznania.
Narzędzia:
- ukośnica PCM 8 S lub PCM 8 SD firmy Bosch z tarczą pilarską do drewna
- wiertarko-wkrętarka akumulatorowa PSR 18 LI-2 Ergonomic firmy Bosch
- wyrzynarka akumulatorowa PST 18 LI firmy Bosch.
- akumulatorowa szlifierka uniwersalna PSM 18 LI firmy Bosch z papierem ściernym
- akumulatorowa pilarka tarczowa PKS 18 LI firmy Bosch i tarcza pilarska do drewna
- brzeszczot do wyrzynarek T 308 BF firmy Bosch
- wiertła do drewna: 2,5 mm i 3,5 mm

Pozostałe:
- ekierka i ołówek i rękawice robocze
- 1 butelka kleju do drewna
- gont do pokrycia powierzchni ok. 2 m²
- 2 kątowniki maskujące (opcjonalnie)
- samoprzylepna taśma montażowa odporna na wpływ warunków atmosferycznych (opcjonalnie)
- 6 nóżek, w zależności od rodzaju podłoża (w postaci np. cegieł)

Wymiary/ potrzebne miejsce:
Wysokość 2,15 m / szerokość 1,32 m / głębokość 0,66 m
Czas: około 10 godzin plus czas schnięcia i czas poświęcony na zakup materiałów

Krok 1
Pierwszy krok to stworzenie ramy z kantówek. Potnij kantówkę na odpowiednią liczbę elementów zgodnie ze schematem projektu: sześć rozpórek poprzecznych o długości 1,20 m, sześć rozpórek bocznych i jedną rozpórkę szczytową o długości 54,4 cm, cztery wsporniki narożne o długości 1,50 m oraz cztery rozpórki dachowe  (2 o długości 92 cm i 2 o długości 86,2 cm). Cięcia najłatwiej będzie zrobić ukośnicą PCM 8 S lub PCM 8 SD. Narzędziem tym można wykonać także cięcia pod kątem 45 stopni (dolne krawędzie listew dachowych). Wskazówka: do pracy w ogrodzie lub na balkonie polecamy mobilną podstawę do ukośnicy - PTA 2400. Piłę można w łatwy sposób zamontować do podstawy, a dzięki zintegrowanym bocznym podpórkom podstawa umożliwia wygodne cięcie dłuższych materiałów.
Krok 2
Zajmij się cięciem większej płyty Multiplex (popularna sklejka). Do tego celu wykorzystaj akumulatorową pilarkę tarczową PKS 18 LI. Z płyty powstaną dwa elementy: ścianka środkowa (202 x 66 cm) i dach (dwa elementy 100 x 75 cm). W prawej części regału znajdują się trzy półki. Lewa część nie ma półek, aby można było wygodnie składować drewno. Należy zwrócić uwagę na staranne wykonanie półek, aby potem wszystkie elementy konstrukcji idealnie do siebie pasowały: mniejszą płytę należy pociąć na trzy półki (54,4 x 59,3 cm). Do podtrzymania trzech półek posłuży sześć listew konstrukcyjnych o wymiarach 51,8 x 4 cm oraz sześć listew o wymiarach 59,3 x 4 cm.
Krok 3
Do dalszych prac, wymagających większej precyzji, użyj wyrzynarki: w ściance środkowej, na wysokości późniejszych sześciu rozpórek poprzecznych wykonaj wycięcia (patrz: schemat projektu) przy użyciu wyrzynarki akumulatorowej PST 18 LI. Wycięcia muszą odpowiadać wymiarom rozpórek poprzecznych (58 x 58 mm). Dzięki wycięciom ścianka środkowa zmieści się w przygotowanej ramie.
Krok 4
Po zakończeniu wszystkich prac związanych z cięciem, przejdź do obróbki krawędzi. Wszystkie krawędzie starannie oszlifuj, aby uniknąć zadziorów i wyszczerbień. Do tego rodzaju zadania odpowiednim narzędziem jest akumulatorowa szlifierka uniwersalna PSM 18 LI firmy Bosch.
Krok 5
Przejdź do montażu regału. Złóż po dwie przycięte w Kroku 1 podpory narożne z trzema rozpórkami bocznymi. Rozpórki boczne łączą ze sobą obydwie podpory narożne podobnie jak stopnie łączą dwie boczne listwy drabiny (patrz: widok boczny na schemacie projektu). Najpierw przy użyciu wiertarko-wkrętarki akumulatorowej PSR 18 LI-2 Ergonomic i wiertła do drewna (3,5 mm) wywierć otwory w miejscach oznaczonych na schemacie projektu, nałóż trochę kleju na krawędzie, złóż elementy i skręć je ze sobą. Dla uzyskania wyjątkowo stabilnej konstrukcji użyj dwóch dużych wkrętów (5,0 x 100 mm). Powstałe w ten sposób boczne części ramy połącz na dole przy użyciu dolnych rozpórek poprzecznych.
Krok 6
Zamontuj dwie kolejne rozpórki poprzeczne z przodu i skręcić je z podporami narożnymi – nie zapomnij o wcześniejszym nawierceniu otworów! Ustaw środkową ściankę i przykręć ją do przednich rozpórek poprzecznych. Następnie zamontuj pozostałe rozpórki poprzeczne od strony pleców regału i skręć je z ramą. Teraz zajmij się prawą stroną regału, w której umieszczone zostaną półki: wzdłuż rozpórek poprzecznych i bocznych oraz ścianki środkowej należy zamocuj przycięte wcześniej z płyty Multiplex listwy konstrukcyjne (patrz: Krok 2), używając wiertarko-wkrętarki akumulatorowej. Uwaga: otwory należy wywiercić cienkim wiertłem. Użyj małych wkrętów (3,5 x 20 mm) do zamocowania listew do ścianki środkowej i średnich wkrętów (3,5 x 40 mm) do zamocowania listew do ramy. Następnie umieść półki na tak przygotowanych listwach.
Krok 7
Po skręceniu ze sobą rozpórek dachowych, które utworzą kąt prosty, oraz połączeniu przodu i tyłu konstrukcji dachu za pomocą rozpórki szczytowej, skręć je z ramą (patrz: schemat projektu) – regał jest gotowy. Nałóż dwie płyty dachowe, tak aby lekko wystawały z przodu oraz opierały się na rozpórkach dachowych, i przykręć je do nich. Do wywiercenia otworów użyj cienkiego wiertła do drewna (2,5 mm), ponieważ do skręcania użyte zostaną średnie wkręty (3,5 x 40 mm). Teraz możesz zamocować gont, posługując się np. zszywaczem uniwersalnym PTK 14 EDT. Bardzo ważne jest, aby zacząć montaż gontu od dołu i kontynuować pracę w kierunku szczytu dachu.
Krok 8
Możesz wykończyć krawędzie dachu kątownikami. Do ich zamocowania użyj mocnej samoprzylepnej taśmy montażowej odpornej na wilgoć i zmianę temperatur. Na zakończenie pomaluj regał w wybranym przez siebie kolorze farbą do drewna odporną na wpływ warunków atmosferycznych. Po wyschnięciu farby (najlepiej przez całą noc) możesz wypełnić regał drewnem na opał, donicami oraz innymi akcesoriami ogrodowymi. Wskazówka: od spodu możesz przykręcić sześć nóżek. Umożliwią one wypoziomowanie regału i zapobiegną kontaktowi dolnej części regału z wilgotnym podłożem oraz ew. gniciu drewna. Jeśli lubisz klimaty rustykalne, zamiast nóżek możesz podłożyć pod regał cztery cegły.

Zdjęcia: Przedruk zdjęć do publikacji prasowych bezpłatnie z podpisem: „Fot. Bosch”
 
 

SBSb-08.17

Osoba odpowiedzialna za kontakt z dziennikarzami

Hanna Żurek - Forum Prasowe Bosch

Hanna Żurek

(22) 715 42 17

Pliki do pobrania

© Robert Bosch Sp. z o.o.