Strona startowa - Bosch w Polsce

Forum prasowe Bosch

Informacje prasowe
Konferencje prasowe
Informacje o firmie

Wyszukiwarka informacji

Dział


Szukana frazaZakres datSerwis e-mail

Wyślemy Ci informacje prasowe Bosch e-mailem

zapisz się / zmień / usuń

Informacje o firmie

Bosch w Polsce Bosch na świecie

Inne spółki Boscha w Polsce

BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Bosch Rexroth

Kanał RSS

Kanał RSS z informacjami prasowymi

subskrybuj

CES 2019: inteligentne rozwiązania firmy Bosch w Las Vegas


Stoisko firmy Bosch: Central Hall, nr 14020 / Twitter #BoschCES

Zdjęcia (4)

Zdjęcie do informacji: CES 2019: inteligentne rozwiązania firmy Bosch w Las Vegas
Zdjęcie do informacji: CES 2019: inteligentne rozwiązania firmy Bosch w Las Vegas
Zdjęcie do informacji: CES 2019: inteligentne rozwiązania firmy Bosch w Las Vegas
Zdjęcie do informacji: CES 2019: inteligentne rozwiązania firmy Bosch w Las Vegas
Pozostałe zdjecia
Pobierz treść
8 stycznia 2019
Informacja prasowa
Informacje ekonomiczne
liczba zdjęć: 4
 • Światowa premiera: Bosch prezentuje samochód koncepcyjny – elektryczny samochód do przewozu osób – bez kierowcy i ze zintegrowanymi usługami
 • CES 2019 Innovation Awards®: sześć wyróżnień dla rozwiązań firmy Bosch
 • Mobilność w przyszłości: mniejszy stres, wyższe bezpieczeństwo, większa efektywność
 • Inteligentna pomoc: roboty asystujące w domu i ogrodzie – samodzielnie się uczą i ułatwiają życie na co dzień


W dniach 8–11 stycznia 2019 na targach CES 2019 w Las Vegas, Central Hall, stoisko nr 14020, Bosch zaprezentuje rozwiązania technologiczne będące odpowiedzią na aktualne wyzwania, takie jak urbanizacja, wzrost ludności oraz zmiany klimatyczne. Koncern technologiczno-usługowy przedstawi innowacyjne rozwiązania i usługi dla mobilności w przyszłości oraz inteligentnych domów.
 
Światowa premiera: samochód koncepcyjny Bosch dla nowego rodzaju mobilności
Samochód koncepcyjny – elektryczny samochód do przewozu osób – bez kierowcy i ze zintegrowanymi usługami, stworzony przez firmę Bosch ma za zadanie zaprezentować gościom targów CES możliwości mobilności w nowym wydaniu. Ten rodzaj mobilności zdominuje wkrótce krajobraz transportu w światowych metropoliach: samochody do przewozu osób będą poruszać się bez kierowcy, będą w pełni zintegrowane z otoczeniem i niemal bezszelestnie poruszać się będą po centrach miast. Bosch wystąpi w roli dostawcy sprzętu, oprogramowania oraz nowych cyfrowych usług, dzięki którym użytkownicy będą mogli rezerwować pojazdy, opłacać przejazd lub dzielić swoje trasy przejazdu z innymi pasażerami.
 
CES Innovation Awards: aż sześć wyróżnień dla firmy Bosch
W przededniu rozpoczynających się targów CES 2019 firma Bosch otrzymała w sumie sześć wyróżnień CES Innovation Awards. Nagrody CES Innovation Awards są przyznawane przez stowarzyszenie Consumer Technology Association (CTA) co roku, w 28 kategoriach. Są one także wyznacznikiem przyszłych trendów. Wyróżnienia otrzymały następujące produkty i usługi:
 
Zasada All-in-one w integracji pojazdów z internetem:
W przyszłości, kiedy mobilność będzie zintegrowana z internetem i zautomatyzowana, pojazdy muszą płynnie komunikować się zarówno ze sobą, jak i z otoczeniem. W tym celu Bosch stworzył uniwersalny moduł sieciowy, który obsługuje wszystkie technologie transmisji w modelu komunikacji V2X (Vehicle-to-Everything), oparte na Wi-Fi i telefonii komórkowej. Dzięki temu pojazdy mogą komunikować się ze sobą oraz z infrastrukturą transportową niezależnie od regionu geograficznego i marki producenta. Złożoną funkcję zarządzania wymianą danych wykonuje oprogramowanie stworzone przez portugalski start-up Veniam. W trybie ciągłym wyszukuje ono najbardziej optymalną w danej chwili technologię transmisji oraz automatycznie zmienia ją w zależności od dostępnych alternatyw.
 
Samochody ciężarowe bez lusterek zewnętrznych:
Nowy model Mercedes-Benz Actros to pierwszy seryjnie produkowany samochód ciężarowy, w którym tradycyjne lusterka główne i lusterka szerokokątne zostały zastąpione przez system kamer. Tzw. Mirror Cam oferuje przy tym lepszą widoczność. Oprócz poprawy bezpieczeństwa eliminacja tradycyjnych lusterek obniża zużycie paliwa, ponieważ kompaktowe kamery cyfrowe są bardziej aerodynamiczne. Obraz z dwóch kamer zamontowanych po lewej i po prawej stronie na ramie dachu jest prezentowany użytkownikowi w czasie rzeczywistym, na dwóch wysokiej rozdzielczości 15-calowych wyświetlaczach zainstalowanych na słupkach A wewnątrz kabiny. W zależności od sytuacji system dopasowuje prezentację obrazu na ekranach. Dzięki temu Mirror Cam znacząco poprawia aerodynamikę, bezpieczeństwo i ułatwia prowadzenie pojazdu. Partnerami w czasie prac rozwojowych nad systemem Mirror Cam firmy Daimler były firmy Bosch i Mekra Lang.
 
Smartfon w funkcji kluczyka do samochodu:
System dostępu Perfectly keyless firmy Bosch umożliwi w przyszłości kierowcom, operatorom flot Car-Sharing oraz spedycjom cyfrowe zarządzanie pojazdami bez użycia tradycyjnych kluczyków. Za pomocą aplikacji na smartfony będą oni mogli w każdej chwili ustalić, kto i kiedy ma dostęp do samochodów osobowych lub ciężarowych. Najważniejsza cecha systemu Bosch: dobrze zabezpieczone połączenie pomiędzy smartfonem a pojazdem. Podobnie jak w przypadku cyfrowego odcisku palca, system Perfectly keyless precyzyjnie rozpoznaje smarfton, na którym znajdują się uprawnienia dostępu. Podczas targów CES 2019 firma Bosch zaprezentuje ten system zainstalowany w samochodzie demonstracyjnym przygotowanym na bazie modelu Ford Mustang.
 
Radarowe układy wspomagające zapobiegają wypadkom motocykli:
Asystent martwego pola, system ostrzegania przed kolizją oraz układ kontroli prędkości i odległości: radar, pełniący funkcję „organu zmysłu motocykla, umożliwia realizację nowych funkcji wspomagających i funkcji bezpieczeństwa oraz dostarcza informacji o otoczeniu pojazdu. Funkcje wspomagające zapewniają tym samym nie tylko większe bezpieczeństwo, ale także przyjemniejszą i bardziej komfortową jazdę, ponieważ ułatwiają prowadzenie motocykla. Według szacunków ekspertów firmy Bosch zajmujących się analizami wypadkowymi, radarowe układy wspomagające mogłyby zapobiec co siódmemu wypadkowi z udziałem motocykla. Elektroniczne układy wspomagające czuwają nad bezpieczeństwem przez cały czas, a w razie niebezpieczeństwa reagują szybciej od człowieka. Bazę technologiczną stanowi w tym przypadku połączenie czujnika radarowego, układu hamulcowego, sterownika silnika oraz interfejsu HMI.
 
Aplikacja umożliwiająca integrację skuterów elektrycznych z internetem:
Dzięki nowej aplikacji skutery elektryczne stają się mistrzami integracji z internetem. Aplikacja pokazuje m.in. stan naładowania skutera elektrycznego i umożliwia komunikację pomiędzy pojazdem i kierowcą, a także innymi użytkownikami za pośrednictwem mediów społecznościowych. Dzięki temu użytkownicy mogą w łatwy sposób znaleźć znajomych w okolicy. Zintegrowany z internetem uchwyt na kierownicy skutera umożliwia zamocowanie do niego kasku. Uchwytem można sterować za pośrednictwem aplikacji. W czasie postoju skutera można pozostawić na nim kask, pojazd jest chroniony przed kradzieżą, a jego wyświetlacz przed aktami wandalizmu.
 
Rozwiązanie typu Retrofit umożliwiające zwiększenie efektywności energetycznej maszyn i urządzeń w zastosowaniach komercyjnych i domowych:
Opracowany przez firmę Bosch algorytm Phantom pomaga klientom komercyjnym kontrolować i zwiększać efektywność energetyczną swoich maszyn. Rozwiązanie typu Retrofit, które można zainstalować w ciągu paru minut, rejestruje za pomocą czujników obciążenie i sposób pracy maszyny oraz dostarcza wartościowych informacji dotyczących jej eksploatacji, obciążenia i ewentualnych usterek. Dzięki temu maszyny można użytkować w sposób optymalny i efektywny energetycznie. Także w zastosowaniach domowych Bosch Phantom wykrywa ilość zużywanej energii przez poszczególne urządzenia. Dzięki przejrzystym informacjom także domownicy mogą oszczędzać prąd.
 
Przyszłość mobilności: nowe rozwiązania i usługi
Komfortowa jazda z napędem elektrycznym dzięki Convenience Charging – taki jest cel usługi Bosch, którą koncern zaprezentuje podczas targów CES 2019 w pojeździe demonstracyjnym, skonstruowanym na bazie modelu Audi A3 e-tron. Zintegrowane rozwiązanie do ładowania i nawigacji pomoże zwiększyć przydatność samochodów elektrycznych w codziennych zastosowaniach: dzięki niemu samochód elektryczny przyszłości nie tylko będzie wiedział, kiedy skończy się mu rezerwa energii elektrycznej, ale także gdzie doładować akumulator. Aby to zrobić, Convenience Charging integruje informacje napędu elektrycznego z danymi pojazdu oraz danymi z otoczenia, tworząc wiarygodną prognozę zasięgu. Dzięki nowemu rodzajowi nawigacji usługa planuje możliwość doładowania akumulatora w oparciu o indywidualne preferencje kierowcy. W przyszłości kierowcy samochodów elektrycznych będą mogli nawet zamówić dostawę zakupów do zarezerwowanego wcześniej punktu ładowania, co pozwoli na optymalne wykorzystanie czasu poświęconego na ładowanie. Aplikacja Convenience Charging umożliwia kierowcy wcześniejsze, komfortowe zaplanowanie postojów na ładowanie. Propozycje odcinków trasy pomiędzy kolejnymi ładowarkami można następnie przesłać do pojazdu.
 
Bezpieczne korzystanie z telefonu podczas jazdy samochodem:
Dzięki rozwiązaniu mySPIN umożliwiającemu integrację smartfona w samochodzie kierowcy mogą bezpiecznie korzystać z aplikacji na smartfonie także podczas jazdy. Nowością jest rozwiązanie dla pojazdów z systemem przesyłu danych MirrorLink. W przyszłości wystarczy adapter, aby kompatybilne z mySPIN aplikacje mogły pojawić się na ekranie systemu Infotainment lub wyświetlaczu zestawu wskaźników w wersji powiększonej i ograniczonej do najważniejszych funkcji. Kierowcy będą mogli obsługiwać je dotykowo lub za pomocą pokrętła. Bosch opracowuje także wersje mySPIN dla pojazdów użytkowych, motocykli, skuterów i trójkołowców.
 
Ratownicy z chmury danych:
Tylko w Niemczech radio podaje rocznie około 2 000 ostrzeżeń o samochodach poruszających się pod prąd. Jednak najczęściej ostrzeżenie takie pojawia się za późno, a przeciętna jazda pod prąd kończy się, nierzadko tragicznie, po około 500 metrach. Bosch opracował bazujące na chmurze rozwiązanie, które w ciągu dziesięciu sekund ostrzega zarówno kierowcę jadącego pod prąd, jak i wszystkich zagrożonych uczestników ruchu. Już ok. 15 aplikacji radiowych i nawigacyjnych korzysta z ostrzeżeń o pojazdach poruszających się pod prąd, co daje usłudze zasięg w 13 krajach Europy. Usługę umożliwia moduł oprogramowania, dzięki któremu można ją zintegrować w istniejących systemach Infotainment oraz aplikacjach.
 
Elektroniczny horyzont jeszcze dokładniejszy niż dotychczas:
Elektroniczny horyzont już dziś dostarcza informacji o wzniesieniach i promieniach skrętu dróg, które uzupełniają zestaw danych nawigacyjnych. Dzięki niemu pojazdy mogą przewidywać pewne sytuacje, co poprawia komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Bosch pracuje obecnie nad kolejną generacją elektronicznego horyzontu, który w przyszłości ma być jeszcze dokładniejszy i jeszcze bardziej aktualny. Oprócz informacji na temat kategorii dróg, zakrętów i profili wysokości elektroniczny horyzont dostarczać będzie także poszczególnym układom w pojeździe oraz nawigacji także informacje o geometrii każdego pasa ruchu oraz dane infrastrukturalne z obiektami trójwymiarowymi. Pomoże to pojazdom zautomatyzowanym zwiększyć dokładność lokalizacji w obrębie pasa ruchu.
 
Zautomatyzowane samochody z własnym wyczuciem:
Dzięki inteligentnym usługom informacji o stanie dróg, opracowanym przez firmę Bosch, samochody zautomatyzowane wiedzą, jaki jest stan nawierzchni na danej trasie i jak stan ten zmienia się w miarę podróży. Koncern wykorzystuje do tego dane pogodowe partnerskiej firmy Foreca. Przy odpowiedniej liczbie zintegrowanych z internetem pojazdów, poruszających się po drogach, Bosch będzie mógł uzupełnić inteligentne usługi informacji o stanie dróg o dane pozyskiwane z tych pojazdów. W ten sposób usługa Bosch przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa, dostępności i komfortu zautomatyzowanych funkcji jazdy.
 
Zautomatyzowane samochody w miastach:
Amerykańskie miasto San José w Dolinie Krzemowej będzie pilotażowym miastem zautomatyzowanej usługi przewozowej, obsługiwanej przez firmy Bosch i Daimler. W tym celu podpisano trójstronny list intencyjny. Bosch i Daimler chcą udostępnić wybranym klientom opartą na aplikacji usługę przewozową autonomicznymi samochodami Mercedes-Benz klasy S. Teren, na którym będą realizowane jazdy testowe, znajduje się pomiędzy centrum miasta a West San José, wzdłuż arterii komunikacyjnej Carlos Street / Stevens Creek Boulevard. Bosch i Daimler wspólnie pracują nad tematem zautomatyzowanej jazdy w miastach. Celem jest stworzenie systemu jazdy dla w pełni zautomatyzowanych samochodów bez kierowcy (poziom automatyzacji SAE 4/5), który na początku kolejnej dekady powinien być gotowy do produkcji seryjnej.
 
Kompleksowa koncepcja bezpieczeństwa dla samochodów zintegrowanych z internetem:
Od kwietnia 2018 roku każdy pojazd z nową homologacją jest równocześnie pojazdem zintegrowanym z internetem – umożliwia to automatyczny system alarmowy „Emergency Call”. W związku z tym większego znaczenia nabierają kompleksowe koncepcje bezpieczeństwa dla pojazdów zintegrowanych z internetem. CycurACCESS stworzony przez ESCRYPT i prezentowany na targach CES to koncepcja bezpieczeństwa dla systemów dostępu do pojazdów, w których nie używa się tradycyjnego kluczyka. Nowoczesne procedury kryptograficzne zapewniają wyjątkowy poziom bezpieczeństwa cyfrowemu kluczykowi do pojazdu. Ponadto spółka zależna Bosch zaprezentuje kompletne rozwiązanie w zakresie bezpiecznych aktualizacji oprogramowania drogą bezprzewodową (Over-the-Air): efektywny system zarządzania kluczami i certyfikatami gwarantuje przy tym kompleksowe szyfrowanie – od sterownika w samochodzie aż po systemy IT producenta pojazdów.
 
Inteligentne roboty asystujące: rozwiązania dla segmentu Smart Home
Inteligentne gospodarowanie zapasami dzięki rozpoznawaniu artykułów spożywczych:
W podróży oraz w domu: urządzenia zintegrowane z internetem wyraźnie ułatwiają życie swoim użytkownikom, pomagając np. optymalizować gospodarowanie zapasami żywności. Nowością w lodówkach Bosch zintegrowanych z internetem i wyposażonych w kamery jest funkcja rozpoznawania artykułów spożywczych z rekomendacją ich przechowywania. Urządzenie automatycznie rozpoznaje ok. 60 różnych rodzajów owoców i warzyw. W odpowiedniej aplikacji użytkownik znajdzie wskazówki dotyczące ich przechowywania. Dzięki temu żywność jest przechowywana w optymalnych warunkach i dłużej zachowuje świeżość.
 
Gotowanie bez brudzenia ekranu smartfona lub tabletu:
PAI to projektor Bosch, który można zamontować nad blatem kuchennym. Umożliwia on przekształcenie blatu kuchennego w ekran dotykowy. Zintegrowany czujnik 3D rejestruje dotknięcia powierzchni przez użytkownika, umożliwiając sterowanie przyciskami. W ten sposób podczas gotowania lub pieczenia można w wygodny sposób korzystać z różnego rodzaju usług cyfrowych, np. szukać przepisów kulinarnych lub obsługiwać zintegrowane z internetem urządzeniami AGD. Dzięki solidnej konstrukcji, panel obsługowy projektora PAI – inaczej niż w przypadku standardowych smartfonów lub tabletów – można bez problemu obsługiwać także zabrudzonymi palcami, a na blacie pozostaje dużo miejsca na to, co najważniejsze.
 
Łatwa pielęgnacja trawnika dzięki sztucznej inteligencji:
Dzięki możliwości uczenia maszynowego Bosch udoskonalił w kosiarce automatycznej Indego rozpoznawanie przeszkód znajdujących się na trawniku. Kosiarka analizuje w tym celu dane z czujników, takie jak prąd silnika, przyspieszenie, prędkość obrotową i ustawienie. Dzięki sztucznej inteligencji koszenie trawnika staje się jeszcze łatwiejsze i bardziej komfortowe: kosiarka Indego wyręcza w tym właściciela ogrodu. Zgodnie z wizją Bosch każda kosiarka Indego ma możliwość indywidualnego uczenia się, a tym samym optymalnej adaptacji do warunków panujących w danym ogrodzie. Oprócz tego: nowa zintegrowana z internetem kosiarka automatyczna Indego S+ firmy Bosch stwarza jeszcze więcej możliwości. Można nią sterować głosowo za pomocą systemu Amazon Alexa, dzięki czemu jest pierwszą kosiarką automatyczną na rynku z funkcją obsługi głosowej.
 
Półka w szafie w roli osobistego asystenta:
Dzięki nowemu interaktywnemu modułowi projektora BML100PI półki w szafach i garderobach mogą stać się inteligentne. Moduł wykorzystujący projekcję oferuje równoczesne funkcje ekranu dotykowego na powierzchni maksymalnie sześciu półek. Dzięki temu np. w szafie z ubraniami można wyświetlać prognozę pogody, plan zajęć na dany dzień lub przypomnienia o ważnych wydarzeniach. W oparciu o te informacje użytkownik otrzymuje codzienne rekomendacje dotyczące ubioru, które można udostępniać za pośrednictwem mediów społecznościowych. Jeśli w szafie brakuje jakiegoś elementu stroju lub skończyły się czyste ubrania, na wirtualnym ekranie dotykowym można także zamówić odzież w sklepie internetowym lub umówić termin w pralni. Dzięki Interactive Projection Module każda standardowa półka może zmienić się w osobistego asystenta, poprawiając komfort codziennego życia.
 
Rozpozna każdy ruch:
Nowy BMI270 to inteligentny czujnik inercyjny (IMU – Inertial Measurement Unit) o bardzo niskim zużyciu energii, opracowany z myślą o elektronice ubieralnej. BMI270 poprawia funkcjonalność ubieralnych urządzeń elektronicznych, np. zliczanie kroków czy rozpoznawanie gestów, i rozpoznaje różnego rodzaju czynności, np. stanie, chód, bieg czy jazdę na rowerze, a także zmianę jednego rodzaju ruchu na inny. Ponadto potrafi także wykrywać kontekst danej czynności, np. to, czy użytkownik znajduje się w kabinie pojazdu. Nowy czujnik rozpoznaje także gesty, np. zgięcie i kąt nachylenia ramienia lub przechylenie nadgarstka. Dzięki temu możliwa jest obsługa urządzeń ubieralnych, takich jak smartwatch, za pomocą intuicyjnych gestów. Rozpoznawanie gestów jest w pełni kompatybilne z systemem operacyjnym urządzeń ubieralnych Wear OS firmy Google. Wysoką wydajność czujników IMU zapewnia połączenie wypróbowanej w motoryzacji technologii żyroskopu z udoskonalonym czujnikiem przyspieszenia.
 
Klimat pomieszczeń pod kontrolą:
Mobilny czujnik dobrego samopoczucia AIR to innowacyjne rozwiązanie zapewniające komfort domownikom. Czujnik mierzy i dostarcza informacje o jakości powietrza, temperaturze, wilgotności oraz natężeniu światła i hałasu. Dzięki przystępnym symbolom oraz funkcji sygnalizatora świetlnego z mobilnego czujnika można korzystać także bez smartfona i aplikacji. Aplikacja AIR oferuje także szczegółowe informacje dotyczące wykonanych pomiarów i umożliwia konfigurację ustawień. Dzięki rekomendacjom dotyczącym poprawy jakości powietrza i zdrowego klimatu w pomieszczeniach czujnik AIR pomaga zwiększyć wydajność pracy, poprawia koncentrację i samopoczucie.
 
Głosowe sterowanie ogrzewaniem:
Chatbot .aino pozwala użytkownikom komunikować się z systemem grzewczym w języku potocznym. Zapisane lub wypowiedziane zdanie „Jest mi zimno” spowoduje zwiększenie temperatury o dwa stopnie. Chatbot rozumie także różnicę pomiędzy komunikatem „trochę zimno” i „bardzo zimno” i przekształca go w odpowiednią zmianę temperatury. Ponadto system oferuje dostęp do praktycznych wskazówek dotyczących oszczędzania energii, np. na podstawie prognozy pogody, i proponuje możliwości zwiększenia efektywności systemu grzewczego. Na życzenie .aino przesyła tygodniowe lub miesięczne raporty dotyczące zużycia energii wraz z porównaniem do roku poprzedniego.
 
Bosch na targach CES 2019
STOISKO BOSCH: czynne od wtorku do piątku, 8–11.01.2019, Central Hall, stoisko nr 14020
OBSERWUJ firmę Bosch na targach CES 2019 na Twitterze: #BoschCES
PANELE DYSKUSYJNE Z UDZIAŁEM EKSPERTÓW BOSCH:
 • Środa, 09.01.2019, godz. 9:00–10:00 (czasu lokalnego)
  „Connected Home Innovations” z udziałem Anne Rucker, Global Head of Digital Strategy, Venetian, Level 4 Marcello 4405
 • Środa, 09.01.2019, godz. 9:00–10:00 (czasu lokalnego)
  „Technology, Jobs, and the Future of Work” z udziałem Charliego Ackermana, Senior Vice President of Human Resources North America, Las Vegas Convention Center, North Hall N258
 • Środa, 09.01.2019, godz. 14:15–15:15 (czasu lokalnego)
  „IoT to the Max, Thanks to 5G” z udziałem Daviego Sweisa, Vice President of Web Business, Las Vegas Convention Center, North Hall N256

EK02-01.19

Osoba odpowiedzialna za kontakt z dziennikarzami

Magdalena Kołomańska - Forum Prasowe Bosch

Magdalena Kołomańska

+ 48 22 715 48 04

Pliki do pobrania

© Robert Bosch Sp. z o.o.