Strona startowa - Bosch w Polsce

Forum prasowe Bosch

Informacje prasowe
Konferencje prasowe
Informacje o firmie

Wyszukiwarka informacji

Dział


Szukana frazaZakres datSerwis e-mail

Wyślemy Ci informacje prasowe Bosch e-mailem

zapisz się / zmień / usuń

Informacje o firmie

Bosch w Polsce Bosch na świecie

Inne spółki Boscha w Polsce

BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Bosch Rexroth

Kanał RSS

Kanał RSS z informacjami prasowymi

subskrybuj

Oaza zieleni na wyciągnięcie ręki – wiszący ogródek


Projekt Zrób to sam

Zdjęcia (11)

Zdjęcie do informacji: Oaza zieleni na wyciągnięcie ręki – wiszący ogródek
Zdjęcie do informacji: Oaza zieleni na wyciągnięcie ręki – wiszący ogródek
Zdjęcie do informacji: Oaza zieleni na wyciągnięcie ręki – wiszący ogródek
Zdjęcie do informacji: Oaza zieleni na wyciągnięcie ręki – wiszący ogródek
Zdjęcie do informacji: Oaza zieleni na wyciągnięcie ręki – wiszący ogródek
Zdjęcie do informacji: Oaza zieleni na wyciągnięcie ręki – wiszący ogródek
Zdjęcie do informacji: Oaza zieleni na wyciągnięcie ręki – wiszący ogródek
Zdjęcie do informacji: Oaza zieleni na wyciągnięcie ręki – wiszący ogródek
Zdjęcie do informacji: Oaza zieleni na wyciągnięcie ręki – wiszący ogródek
Zdjęcie do informacji: Oaza zieleni na wyciągnięcie ręki – wiszący ogródek
Zdjęcie do informacji: Oaza zieleni na wyciągnięcie ręki – wiszący ogródek
Pozostałe zdjecia
Pobierz treść
17 czerwca 2019
Informacja prasowa
Elektronarzędzia - Bosch linia zielona
liczba zdjęć: 11
Ozdoba Twojego ogrodu, którą wykonasz w jedno popołudnie.


Czas: ok. 2–3 godziny
Stopień trudności: średniotrudne
 
Narzędzia:
 • PST 18 LI
 • Piła NanoBlade AdvancedCut 50
 • Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka udarowa PSB 18 LI-2 Ergonomic
 • Zszywacz akumulatorowy PTK 3,6 LI
 • Sekator EasyPrune
 • Wkrętarka akumulatorowa IXO z uniwersalnym adapterem do cięcia i adapterem do wkręcania blisko krawędzi
 • Wiertło do drewna 3 mm
 • Wiertło 7 mm, do wiercenia w materiale, z jakiego wykonana jest ściana
 
Materiały:
 • Stare okno lub dekoracyjna rama okienna
 • 2 listwy drewniane, 120 x 3 x 1,9 cm
 • Sklejka topolowa, 80 x 40 cm x 0,3 cm
 • Arkusze forniru, 40 x 50 cm
 • 2 łączniki płaskie
 • 4 kątowniki metalowe, 25 x 25 x 17 mm
 • 6 wkrętów do drewna, 3,5 x 30 mm
 • 20 wkrętów do drewna, 3 x 14 mm
 • 2 haki gwintowane, 7 x 120 mm oraz odpowiednie kołki rozporowe do montażu na ścianie
 • Siatka druciana, 100 x 50 cm, dopasowana do wymiarów danego okna
 • Zaciski śrubowe
 • Calówka
 • Ołówek
 • Rękawice ogrodowe
 • Okulary ochronne
 • Drewniany szpikulec
 • Ziemia do kwiatów
 • Różne gatunki sukulentów: np. rozchodnik, rojnik
 • Opcja: Klej do drewna
 
Krok 1: WYKONANIE STELAŻU
1. a
Do wykonania wiszącego ogródka potrzebny jest stelaż, który zostanie później przykręcony z tyłu okna i który będzie pełnić funkcję podłoża dla roślin. Stelaż składa się z kwadratowego obramowania i dwóch skrzyżowanych ze sobą listew wewnątrz. W sumie potrzebnych będzie sześć drewnianych listew. Długość listew zależy od wymiarów okna. Nasze okno ma wymiary 30 x 60 cm.
 
1. b
W pierwszym kroku należy ustalić długość listew potrzebnych do wykonania stelażu. Aby w końcowym rezultacie stelaż nie wystawał spod okna, podczas pomiarów calówkę należy zawsze przykładać pośrodku listew okiennych.  Do wykonania zewnętrznego obramowania stelażu potrzebne są w sumie cztery listwy. Dwie listwy odpowiadające zewnętrznym wymiarom pionowym okna (do punktu, w którym rozpoczyna się łuk) oraz dwie listwy o długości odpowiadającej wewnętrznym wymiarom pomiędzy dwiema wcześniej wymienionymi pionowymi listwami. Znajdujące się wewnątrz dwie listwy skrzyżowane należy wykonać z listwy poziomej o takiej samej długości jak listwy poziome wymienione wyżej, oraz z listwy pionowej o długości odpowiadającej długości wewnętrznej okna, mierzonej od najniższej listwy poziomej obramowania do najwyższego punktu znajdującego się na łuku okna.
 
Krok 2:
Za pomocą ołówka zaznacz zmierzone długości na dwóch listwach drewnianych, a następnie przytnij je do wskazanego wymiaru, używając piły NanoBlade AdvancedCut 50. Ważne jest, aby podczas cięcia listwy drewniane były dobrze zamocowane do ławy roboczej za pomocą zacisków śrubowych.
 
Krok 3:
W następnym kroku należy skręcić stelaż. W tym celu złóż ze sobą wszystkie przycięte listwy (z wyjątkiem wewnętrznej listwy pionowej) tak, aby utworzyły stelaż. Następnie zaznacz trzy otwory pośrodku każdej z dwóch listew pionowych obramowania: jeden w połowie listwy i dwa kolejne po prawej i lewej stronie środkowego otworu, na wysokości znajdujących się po przeciwnej stronie listew poziomych.
 
Krok 4:
Użyj akumulatorowej wiertarko-wkrętarki udarowej PSB 18 LI-2 Ergonomic oraz wiertła do drewna 3 mm i wywierć otwory w każdym z sześciu zaznaczonych punktów. Następnie skręć ze sobą elementy stelażu, umieszczając wkręty w wywierconych uprzednio otworach.
 
Krok 5:
5. a
Ostatnią czynnością przy wykonaniu stelażu jest zamocowanie wewnętrznej listwy pionowej. W tym celu umieść listwę pionową pośrodku obramowania. Listwa ta będzie zamocowana za pomocą wpustów, dlatego należy zaznaczyć ich pozycję na dwóch górnych listwach poziomych. W tym celu zaznacz szerokość listwy pionowej pośrodku dwóch górnych listew.
 
5. b
Głębokość wpustów jest równa szerokości listwy pionowej – w naszym przypadku 1,5 cm. Następnie powtórz czynność zaznaczania wymiarów wpustów na dwóch górnych listwach poziomych.
 
Krok 6:
Za pomocą wyrzynarki akumulatorowej PST 18 LI wytnij wpusty zgodnie z zaznaczeniami. Następnie zamocuj listwę pionową we wpustach. Wskazówka: Aby listwa pionowa lepiej się trzymała, możesz nałożyć we wpustach odrobinę kleju do drewna.
 
Krok 7: STWÓRZ ŁUK ORAZ TYLNĄ ŚCIANKĘ
Teraz przyłóż stelaż do tylnej strony ramy okiennej. Umieść arkusz forniru na ramie okiennej, po zewnętrznej stronie stelażu tak, aby tworzył łuk przechodzący przez najwyższy punkt stelażu i zamocuj go po obu stronach za pomocą zacisków śrubowych. Teraz będziesz mógł ustalić i zaznaczyć wymaganą szerokość i długość forniru. Aby można było zamocować zszywaczem fornir do stelażu, musi on wystawać na długość jednego centymetra po każdej stronie. Szerokość arkusza forniru zależy od głębokości stelażu, wymiary te muszą być do siebie dopasowane
 
Krok 8:
8. a
Przytnij arkusz forniru do odpowiedniej długości, używając wkrętarki akumulatorowej IXO z uniwersalnym adapterem do cięcia.
 
8.b
Następnie zamocuj go do stelażu za pomocą zszywacza akumulatorowego PTK 3,6 LI. Aby uniknąć nierówności, najpierw zamocuj arkusz po lewej stronie stelażu, następnie na górze, a potem po przeciwnej stronie.
 
Krok 9:
Teraz należy zamocować do stelażu tylną ściankę. W tym celu ułóż stelaż na sklejce topolowej, zaznacz na niej wymiary stelażu i przytnij sklejkę za pomocą wyrzynarki akumulatorowej PST 18 LI oraz zamocuj ją do stelażu za pomocą zszywacza akumulatorowego PTK 3,6 LI.
 
 
Krok 10: STWÓRZ PODŁOŻE DLA SUKULENTÓW
10. a
Umieść siatkę drucianą z tyłu okna. Aby siatka nie przemieszczała się podczas przycinania, możesz dodatkowo obciążyć ją stelażem. Przytnij siatkę drucianą do wymiaru okna za pomocą sekatora EasyPrune. Następnie odłóż stelaż na bok i zamocuj siatkę do tylnej strony okna, używając zszywacza akumulatorowego PTK 3,6 LI.
 
10. b
Aby można było później zamocować stelaż do tylnej strony okna, umieść w pozycji pionowej cztery kątowniki metalowe we wszystkich narożnikach okna i przykręć każdy z nich dwoma wkrętami (3 x 14 mm), używając wkrętarki akumulatorowej IXO (z adapterem do wkręcania blisko krawędzi).
 
Krok 11:
Już prawie gotowe! Przyłóż teraz stelaż do tylnej strony okna i przykręć go do metalowych kątowników. Jeżeli chcesz później powiesić ogródek na ścianie, do tylnej ścianki stelażu zamocuj dwa łączniki płaskie, używając do tego celu wkrętarki akumulatorowej IXO i czterech wkrętów do drewna (3 x 14 mm). Jeden łącznik płaski przykręć pośrodku najwyższego punktu łuku, a drugi pośrodku dolnej listwy poziomej.
 
Krok 12:
Teraz możesz od góry wypełnić okno ziemią do kwiatów. Trzonek łyżki dobrze nadaje się do przeciśnięcia ziemi przez oka siatki drucianej. Przed zasadzeniem sukulentów należy delikatnie odsłonić ich korzenie. Następnie za pomocą drewnianego szpikulca przeprowadź korzenie przez oka siatki drucianej. Ważne: Aby rośliny pozostały na swoim miejscu po zawieszeniu ogródka na ścianie, okno należy zostawić w pozycji poziomej przez około dwa tygodnie, aby rośliny dobrze się zakorzeniły.
 
Krok 13:
W celu zamocowania ogródka na ścianie, wywierć w niej dwa otwory za pomocą akumulatorowej wiertarko-wkrętarki udarowej PSB 18 LI-2 Ergonomic i wiertła 7 mm do materiału, z którego jest wykonana ściana. Następnie włóż kołki rozporowe w otwory, wkręć w nie haki gwintowane (7 x 120 mm) i zawieś ogródek na łącznikach płaskich.
 
Porada eksperta
Aby osiągnąć jak najlepszy rezultat podczas mocowania ogródka do ściany, polecam użyć dalmierza Zamo z adapterem: poziomnicą. Dzięki wyświetlanej w pionie linii laserowej można z łatwością ustalić miejsce wywiercenia dwóch otworów, tak aby odpowiadały one odległości pomiędzy łącznikami płaskimi.
 
Dino Oberle, ekspert Bosch w dziedzinie majsterkowania.

TT7_6.19

Osoba odpowiedzialna za kontakt z dziennikarzami

Hanna Żurek - Forum Prasowe Bosch

Hanna Żurek

(22) 715 42 17

Pliki do pobrania

© Robert Bosch Sp. z o.o.