Strona startowa - Bosch w Polsce

Forum prasowe Bosch

Informacje prasowe
Konferencje prasowe
Informacje o firmie

Wyszukiwarka informacji

Dział


Szukana frazaZakres datSerwis e-mail

Wyślemy Ci informacje prasowe Bosch e-mailem

zapisz się / zmień / usuń

Informacje o firmie

Bosch w Polsce Bosch na świecie

Inne spółki Boscha w Polsce

BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Bosch Rexroth

Kanał RSS

Kanał RSS z informacjami prasowymi

subskrybuj

IAA 2019: Bosch tworzy bezemisyjną, bezpieczną i pasjonującą mobilność


Najważniejsze technologie i produkty Bosch na IAA 2019

Zdjęcia (4)

Zdjęcie do informacji: IAA 2019: Bosch tworzy bezemisyjną, bezpieczną i pasjonującą mobilność
Zdjęcie do informacji: IAA 2019: Bosch tworzy bezemisyjną, bezpieczną i pasjonującą mobilność
Zdjęcie do informacji: IAA 2019: Bosch tworzy bezemisyjną, bezpieczną i pasjonującą mobilność
Zdjęcie do informacji: IAA 2019: Bosch tworzy bezemisyjną, bezpieczną i pasjonującą mobilność
Pozostałe zdjecia
Pobierz treść
29 lipca 2019
Informacja prasowa
Części Samochodowe i Diagnostyka
liczba zdjęć: 4
· Olej napędowy, benzyna, paliwo syntetyczne, energia elektryczna i wodór: nowoczesne napędy sprawiają, że pojazdy są bardziej efektywne i ekologiczne
· Miasta, autostrady, parkingi: zautomatyzowana jazda sprawia, że ruch jest bezpieczniejszy i wygodniejszy
· Aplikacje, dane, chmura: łączność sieciowa zamienia samochód w inteligentne urządzenie na kołach oraz zwiększa przyjemność z jazdy i poprawia bezpieczeństwo


Bosch chce uczynić mobilność bezemisyjną, bezpieczną i pasjonującą. Podczas targów motoryzacyjnych IAA 2019  firma zaprezentuje swoje najnowsze rozwiązania w zakresie spersonalizowanej, zautomatyzowanej, połączonej z siecią i zelektryfikowanej mobilności. Prezentacja Bosch odbędzie się w hali nr 8, na stoisku C 02 oraz w przestrzeni wystawienniczej Agora.
 
Koncepcja shuttle i wizytówka technologii na stoisku Bosch
Bosch IoT Shuttle – pojazdy przyszłej mobilności w mieście:

W przyszłości transport wahadłowy (tzw. shuttles) bez kierowcy będzie powszechnym widokiem na ulicach miast na całym świecie – niezależnie od tego, czy przewozi towary czy ludzi. Pojazdy będą poruszały się przez centra miast napędzane silnikami elektrycznymi i będą połączone siecią z otoczeniem. W tego rodzaju transporcie wahadłowym może być stosowana technologia Bosch, służąca do automatyzacji, elektryfikacji, personalizacji i łączenia z siecią.
 
Rolling chassis – platforma elektromobilności:
Elektryczne układy napędowe, układy kierownicze, hamulce – Bosch ma w swojej ofercie wszystkie elementy do elektromobilności. W ramach współpracy na rzecz rozwoju z Benteler, ekspertem ds. podwozi i techniki motoryzacyjnej , firma pokazuje, jak może wyglądać integracja wszystkich produktów Bosch dla pojazdów elektrycznych. Tzw. „rolling chassis”, czyli kompletna jeżdżąca rama ze wszystkimi niezbędnymi podzespołami, stanowi nośnik technologii pomagający firmie Bosch między innymi w opracowywaniu produktów specjalnie przeznaczonych do takich wymagań.
 
Benzyna, prąd i stosy ogniw – technologia Bosch dla wszystkich rodzajów napędu
System ogniw paliwowych - e-mobilność o dłuższym zasięgu:
Mobilne ogniwa paliwowe oferują duży zasięg, krótkie czasy tankowania i, dzięki wodorowi wytwarzanemu z energii odnawialnej, bezemisyjną eksploatację pojazdu. Bosch wraz ze szwedzką firmą Powercell planuje produkcję seryjną stosów ogniw paliwowych. Oprócz stosu, który przekształca wodór w energię elektryczną, Bosch opracowuje wszystkie niezbędne komponenty systemu do wdrożenia do produkcji produkcji.
 
Systemy 48 V – niższe zużycie paliwa i emisji CO2:
Systemy 48 V Bosch oferują podstawową hybrydyzację dla wszystkich klas pojazdów dzięki możliwości stosowania pomocniczego silnika wspomagającego silnik spalinowy. Technologia umożliwia przechowywanie energi hamowania poprzez rekuperację i udostępnia ją podczas przyspieszania. Zmniejsza to zużycie paliwa i emisję CO2 nawet o 15 proc. Bosch oferuje wszystkie główne elementy systemu.
 
Rozwiązania z wysokim napięciem – większy zasięg pojazdów hybrydowych i elektrycznych:
Pojazdy elektryczne i hybrydy typu plug-in umożliwiają mobilność przy zerowej emisji lokalnej. Bosch pomaga producentom pojazdów projektować tego rodzaju układy napędowe i dostarcza niezbędne systemy. Oś elektryczna łączy w jeden zespół elektronikę mocy, silnik elektryczny i przekładnię. Sprawność tego kompaktowego modułu została zoptymalizowana pod kątem większego zasięgu.
 
Systemy termiczne – ustawienie odpowiedniej temperatury w samochodach elektrycznych i hybrydach:
Bosch wykorzystuje inteligentne zarządzanie temperaturą w celu zwiększenia zasięgu pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Precyzyjny rozdział ciepła i zimna poprawia wydajność akumulatora i sprawia, że wszystkie zespoły pracują w optymalnym zakresie temperatur. System zarządzania temperaturą zapewnia również przyjemną temperaturę wewnątrz pojazdu.
 
Elastyczny system pomiaru zanieczyszczenia powietrza – lepsza jakość powietrza w miastach:
Stacje monitorujące powietrze są duże i drogie, a jakość powietrza jest mierzona tylko w kilku wybranych punktach. System pomiaru zanieczyszczenia powietrza Bosch składa się z kompaktowych skrzynek, które można dowolnie rozmieszczać na terenie miast. Mierzą cząstki stałe i dwutlenek azotu, a także temperaturę, ciśnienie i wilgotność w czasie rzeczywistym. Na podstawie tych pomiarów Bosch tworzy mapę jakości powietrza i wykorzystuje ją przy doradzaniu miastom w zakresie planowania i zarządzania ruchem.
 
eMountainbike – lekka jazda w trudnym terenie na dwóch kołach:
Rowery górskie z elektrycznym wspomaganiem, tzw. eMountainbike, są obecnie najsilniej rozwijającym się segmentem rynku rowerów elektrycznych. Nowy układ napędowy Performance Line CX Bosch został zoptymalizowany pod kątem sportowej jazdy na rowerze i mieści się w kompaktowej ramie. Jego sprzęgło jednokierunkowe sprawia, że jazda staje się naturalna nawet bez pomocy silnika.
 
Systemy wspomagania i automatyzacja – Bosch uczy samochody jeździć
Automatyczne parkowanie samochodu – zielone światło dla parkowania bez kierowcy:
Bosch i Daimler zainstalowali automatyczny system parkowania samochodu Automated Valet Parking na parkingu wielopoziomowym w Muzeum Mercedesa w Stuttgarcie. Jest to pierwsza na świecie funkcja parkowania bez kierowcy (SAE Level 4), która została oficjalnie zatwierdzona. Zautomatyzowana usługa parkowania samochodu jest aktywowana za pomocą aplikacji na smartfon. Samochód parkuje bez kierowcy zabezpieczającego.
 
Kamera przednia – przetwarzanie obrazu za pomocą algorytmów i sztucznej inteligencji:
Przednia kamera łączy algorytmy przetwarzania obrazu z metodami sztucznej inteligencji. W zatłoczonym ruchu miejskim może szybko i niezawodnie rozpoznać i sklasyfikować częściowo zasłonięte lub przecinające się pojazdy, pieszych i rowerzystów. Dzięki temu pojazd może uruchomić ostrzeżenie lub hamowanie awaryjne.
 
Czujniki radarowe – czujniki 360° dla skomplikowanych sytuacji podczas jazdy:
Najnowsza generacja czujników radarowych Bosch może jeszcze lepiej rejestrować otoczenie pojazdu – także w przypadku złej pogody lub złych warunków oświetleniowych. Ich większy zasięg wykrywania, szeroka przysłona i wysoka rozdzielczość kątowa oznaczają, że automatyczne systemy hamowania awaryjnego mogą reagować w jeszcze bardziej niezawodny sposób.
 
Czujnik ruchu i położenia pojazdu – precyzyjna lokalizacja pojazdów:
Bosch opracował czujnik ruchu i położenia pojazdu VMPS, który umożliwia autonomicznym pojazdom określenie ich dokładnej pozycji na pasie podczas jazdy. VMPS wykorzystuje sygnały globalnego systemu nawigacji satelitarnej (GNSS) uzupełnione danymi z usługi korekcji, a także z czujników kąta skrętu i prędkości obrotowej kół.
 
Połączony z siecią horyzont – jeszcze bardziej precyzyjny i aktualny:
Bosch rozwija połączony z siecią horyzont. Zautomatyzowana jazda wymaga coraz dokładniejszych informacji w czasie rzeczywistym na temat napotykanej drogi – na przykład miejsca zagrożenia, tunele lub kąt zakrętów. Połączony z siecią horyzont wykorzystuje bardzo dokładne dane mapy, aby zapewnić pojazdowi tego rodzaju informacje bezpiecznie i niezawodnie.
 
Elektryczne układy kierownicze – klucz do zautomatyzowanej jazdy:
Elektryczne wspomaganie kierownicy jest jednym z kluczy do coraz bardziej zautomatyzowanej jazdy. Dzięki wielokrotnie redundantnemu systemowi, elektrycznym układ kierowniczy Bosch zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo. W rzadkich przypadku takim jak wystąpienie usterki, system może nadal utrzymywać co najmniej 50-procentową funkcjonalność elektrycznego wspomagania układu kierowniczego w pojazdach konwencjonalnych i autonomicznych.
 
Komunikacja między pojazdami, ich otoczeniem i użytkownikami – Bosch zapewnia płynną łączność mobilności z siecią
Wyświetlacz 3D – zestaw wskaźników z efektem głębokiego widoku:
Nowy wyświetlacz 3D Bosch tworzy realistyczny trójwymiarowy efekt w kokpicie pojazdu, który widzą zarówno kierowca, jak i pasażerowie. Poprawia to wizualizację systemów wspomagania. Kierowcy korzystają z jeszcze wyraźniejszego przeglądu istotnych informacji, takich jak odległość od przeszkód lub pojazdów.
 
Idealnie bez kluczyka - smartfon zamiast kluczyka:
System dostępu bezkluczykowego Bosch działa z wirtualnym kluczem przechowywanym na smartfonie. System umożliwia kierowcom automatyczne odblokowanie pojazdu, uruchomienie silnika i ponowne zablokowanie samochodu. Czujniki zainstalowane w samochodzie rozpoznają smartfon właściciela tak bezpiecznie, jak odcisk palca i otwierają pojazd tylko dla niego.
 
Półprzewodniki – elementy składowe mobilności połączonej z siecią:
Bez półprzewodników nowoczesne pojazdy po prostu przestałyby działać, a Bosch jest wiodącym dostawcą chipów dla przemysłu motoryzacyjnego. Chipy Boscha pomagają, na przykład systemom nawigacyjnym, w przypadku przerwania sygnału GPS, i utrzymują stałe prowadzenie pojazdu. Chipy te wyłączają również zasilanie samochodów elektrycznych w razie wypadku, chroniąc pasażerów i umożliwiając służbom ratunkowym bezpieczne wykonywanie pracy.
 
Komunikacja V2X - wymiana danych między pojazdami a ich otoczeniem:
Połączona z siecią i zautomatyzowana jazda jest możliwa tylko wtedy, gdy pojazdy komunikują się ze sobą i ze swoim otoczeniem. Jednak nie powstała jeszcze jednolita globalna baza techniczna wymiany danych między pojazdami (V2X). Hybrydowa jednostka sterująca V2X Bosch jest neutralna technologicznie i może komunikować się za pośrednictwem Wi-Fi oraz sieci komórkowych. Oznacza to, że pojazdy mogą ostrzegać się nawzajem o niebezpiecznych sytuacjach.
 
Komputer pokładowy – architektura elektroniki przyszłej generacji samochodów:
Rosnąca elektryfikacja, automatyzacja i łączność sieciowa stawiają coraz wyższe wymagania elektronice samochodowej. Bosch opracowuje niezbędne bezpieczne, wydajne jednostki sterujące, znane jako komputery pokładowe, i stosuje je w układzie napędowym, automatyzacji oraz w systemie informacyjno-rozrywkowym.
 
„Akumulator w chmurze” – usługi zapewniające dłuższą żywotność akumulatora:
Nowe usługi Bosch Cloud pozwalają wydłużyć trwałość akumulatorów w samochodach elektrycznych. Inteligentne funkcje oprogramowania analizują stan akumulatora na podstawie danych otrzymywanych w czasie rzeczywistym z pojazdu i jego otoczenia. Rozpoznają niekorzystne czynniki dla akumulatora, w tym szybkie ładowanie i wiele cykli ładowania. Na podstawie zebranych danych oprogramowanie wyznacza środki przeciwdziałające starzeniu się ogniw, takie jak zoptymalizowane procesy ładowania.
 
Usługi prognozowania warunków drogowych – przewidywanie potencjalnych zagrożeń:
Deszcz, śnieg i lód zmieniają przyczepność nawierzchni drogi lub współczynnik tarcia. Aby umożliwić autonomicznym pojazdom orientowanie się, w jaki sposób muszą dostosować swoją jazdę do aktualnych warunków, Bosch opracował usługi prognozowania warunków drogowych bazujące na chmurze. Informacje o pogodzie, charakterystyce nawierzchni i otoczeniu, a także oczekiwane współczynniki tarcia są przekazywane w czasie rzeczywistym do połączonych z siecią pojazdów za pośrednictwem chmury.
 
Kamera wewnętrzna – obserwacja dla większego bezpieczeństwa:
Sekundy snu, rozproszona uwaga lub niezapięty pas bezpieczeństwa: to, co dzieje się wewnątrz pojazdu, może mieć daleko idące konsekwencje. System monitorowania wnętrza Bosch, dostępny w konfiguracjach jedno- lub wielo-kamerowych, rozpoznaje sytuacje krytyczne w ciągu kilku sekund i ostrzega kierowcę. System zwiększa bezpieczeństwo.
 
KONFERENCJA PRASOWA BOSCH:
Wtorek, 10 września 2019 r., od 12:55 do 13:10 czasu lokalnego z dr Volkmarem Dennerem, prezesem zarządu Robert Bosch GmbH i dr Stefanem Hartungiem, przewodniczącym sektora Mobility Solutions, na stoisku Bosch C 02 w hali 8.
Śledź najważniejsze informacje o targach Bosch IAA 2019 na https://www.bosch-mobility-solutions.de/de/ i na Twitterze: #BoschIAA

AA16-07.19

Osoba odpowiedzialna za kontakt z dziennikarzami

Łukasz Kałucki - Forum Prasowe Bosch

Łukasz Kałucki

(22) 715 48 05

Pliki do pobrania

© Robert Bosch Sp. z o.o.