Strona startowa - Bosch w Polsce

Forum prasowe Bosch

Informacje prasowe
Konferencje prasowe
Informacje o firmie

Wyszukiwarka informacji

Dział


Szukana frazaZakres datSerwis e-mail

Wyślemy Ci informacje prasowe Bosch e-mailem

zapisz się / zmień / usuń

Informacje o firmie

Bosch w Polsce Bosch na świecie

Inne spółki Boscha w Polsce

BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Bosch Rexroth

Kanał RSS

Kanał RSS z informacjami prasowymi

subskrybuj

System nagłośnieniowy i dźwiękowy system ostrzegawczy Bosch na Politechnice w Turynie

Zdjęcia (3)

Zdjęcie do informacji: System nagłośnieniowy i dźwiękowy system ostrzegawczy Bosch na Politechnice w Turynie
Zdjęcie do informacji: System nagłośnieniowy i dźwiękowy system ostrzegawczy Bosch na Politechnice w Turynie
Zdjęcie do informacji: System nagłośnieniowy i dźwiękowy system ostrzegawczy Bosch na Politechnice w Turynie
Pobierz treść
6 sierpnia 2019
Informacja prasowa
Systemy Zabezpieczeń
liczba zdjęć: 3
Politechnika Turyńska (Politecnico di Torino), której historia sięga 1859 roku, jest jedną z najstarszych uczelni technicznych we Włoszech. Na terenie rozległego campusu znajdują się takie zabytki jak Castello del Valentino oraz kompleks Cittadella Politecnica o powierzchni zabudowy wynoszącej ponad 170 tys. m2. Politechnika Turyńska, w której murach uczy się ponad 33 500 studentów, oferuje studia m.in. na kierunkach inżynieria, architektura i wzornictwo przemysłowe


W ostatnich latach uczelnia gwałtownie się rozrosła w związku z zapotrzebowaniem na absolwentów inżynierii i kierunków pokrewnych. Najnowszymi obiektami oddanymi do użytku są trzy budynki zlokalizowane poza terenem campusu 1 i 2: Design and Sustainable Mobility Citadel oraz niedawno odnowiony budynek Lingotto i zakład produkcyjny Fiata. Aby zapewnić bezpieczeństwo studentom, wykładowcom i personelowi tych budynków, władze Turynu musiały pomyśleć także o rozbudowie dotychczasowej infrastruktury zabezpieczeń. Okazało się to wymagającym zadaniem, nie tylko z uwagi na złożoność architektury i duże odległości pomiędzy budynkami, ale także ze względu na dodatkowy wymóg zgodności z regulacjami zawartymi w normie EN54-16 dotyczącej dźwiękowych systemów ostrzegawczych. Dlatego na terenie uczelni konieczne było wdrożenie certyfikowanego systemu nagłośnieniowego i dźwiękowego systemu ostrzegawczego.
 
Pierwszy we Włoszech system PRAESIDEO został zainstalowany niemal 20 lat temu na terenie Politechniki Turyńskiej, której władze, w związku z rozbudową uczelni, zwrócił się do firmy Bosch, aby zamówić dodatkowe elementy systemu. System PRAESIDEO, posiadający certyfikaty bezpieczeństwa EN 54-16 oraz ISO 7240-16, stanowi skalowalne rozwiązanie dla zastosowań obejmujących kilka lokalizacji. Funkcjonalność systemu obejmuje: przekazywanie komunikatów, ewakuację głosową, lokalne wzmocnienie dla sal wykładowych i inne. Topologia sieci systemu z połączeniami łańcuchowymi wspomaga elastyczne i skalowalne rozszerzanie systemu.
 
Eksperci musieli poradzić sobie ze złożonością architektoniczną campusu, na który składają się nowe budynki oraz odrestaurowane budynki zabytkowe i zintegrować trzy nowe lokalizacje ze stosowanym już rozwiązaniem firmy Bosch. Rezultat to system nagłośnieniowy i dźwiękowy system ostrzegawczy PRAESIDEO z ośmioma sterownikami sieciowymi, 80 podstawowymi wzmacniaczami (asortyment wzmacniaczy o mocy 500 W, 2 x 250 W i 4 x 125 W) oraz dziesięcioma stacjami wywoławczymi. Dwie stacje wywoławcze PRAESIDEO przy głównych wejściach na teren campusu 1 i 2 współpracują z oprogramowaniem klienckim stacji wywoławczej PC. Pozostałych osiem stacji wywoławczych PRAESIDEO rozmieszczono w innych budynkach kampusu.
 
Z punktu widzenia operatora tego rodzaju integracja zapewnia lepszy ogląd całego campusu i umożliwia stworzenie szeregu oddzielnych stref głośnikowych w każdym z budynków. Aby zapewnić wysokiej jakości brzmienie, instalatorzy dodali do obecnej instalacji 1 500 głośników Bosch oraz projektory dźwięku, dopasowane wyglądem do nowoczesnego charakteru wnętrz campusu Politechniki. Wszystkie wybrane głośniki są zgodne z wymaganiami normy EN 54-24, dzięki czemu rozwiązanie jest w pełni zgodne z normą EN 54-24. Wewnątrz budynków zastosowano zestaw głośników, w skład którego weszły ścienne głośniki wodoodporne w obudowie metalowej (LBC3018/0) i sufitowe głośniki modułowe LC1 (WM06E8, UM06E8 i UM12E8) do odtwarzania mowy i muzyki. Na terenie zewnętrznym campusu (strefy osłonięte i otwarte) zainstalowano pyło- i wodoszczelne głośniki tubowe (LH1-10M10E i LBC3482/00), a także dwukierunkowe (LP1-BC10E-1) i jednokierunkowe (LP1-UC10E-1) projektory dźwięku. 
 
Zainstalowane sterowniki sieciowe PRAESIDEO umożliwiają operatorom zarządzanie funkcjami nagłośnieniowymi i DSO za pomocą scentralizowanej platformy. W sytuacjach zagrożenia system wspiera ewakuację głosową. Efektywna ewakuacja rozpoczyna się od osób znajdujących się najbliżej źródła zagrożenia – kierowane są do nich wcześniej nagrane komunikaty ostrzegawcze – następnie ewakuacja przenosi się na sąsiednie piętra i strefy. Głosowe komunikaty ostrzegawcze pozwalają służbom ratowniczym zaoszczędzić do 30% czasu. Po kontroli na początku 2019 roku, zgodne z wymaganiami normy EN 54 rozwiązanie PRAESIDEO zabezpiecza rozbudowany teren campusu Politechniki Turyńskiej.
 
„Jesteśmy bardzo zadowoleni z systemu, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę złożoność kompleksu i jego rozbudowę” – powiedział Andrea Carbonatto, manager ds. obiektu i bezpieczeństwa w Politecnico di Torino. W pełni skalowalne rozwiązanie Bosch z możliwością aktualizacji i rozszerzenia okazało się ważnym projektem referencyjnym w Turynie i nie tylko, a w przyszłości będzie w stanie spełnić nowe wymagania rozwijającej się uczelni. 

ST07-08.19

Osoba odpowiedzialna za kontakt z dziennikarzami

Łukasz Kałucki - Forum Prasowe Bosch

Łukasz Kałucki

(22) 715 48 05

Pliki do pobrania

© Robert Bosch Sp. z o.o.