Strona startowa - Bosch w Polsce

Forum prasowe Bosch

Informacje prasowe
Konferencje prasowe
Informacje o firmie

Wyszukiwarka informacji

Dział


Szukana frazaZakres datSerwis e-mail

Wyślemy Ci informacje prasowe Bosch e-mailem

zapisz się / zmień / usuń

Informacje o firmie

Bosch w Polsce Bosch na świecie

Inne spółki Boscha w Polsce

BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Bosch Rexroth

Kanał RSS

Kanał RSS z informacjami prasowymi

subskrybuj

Oświetlenie ksenonowe firmy Bosch

Pobierz treść
1 maja 1998
Informacja prasowa
Części Samochodowe i Diagnostyka
archiwalna
Reflektory firmy Bosch już od 85 lat, od roku 1913, oświetlają drogę kierowcom. Bosch - jeden z największych niezależnych producentów części samochodowych - stara się również w dziedzinie oświetlenia przyczynić nie tylko do rozwoju motoryzacji, ale również i bezpieczeństwa na drogach.


Już w sześć lat po wprowadzeniu pierwszych lamp do produkcji inżynierowie firmy Bosch połączyli światła drogowe i mijania w jednej żarówce. Lampa ta poprzedziła reflektor typu "Bilux". Do najnowszych osiągnięć firmy w dziedzinie oświetlenia należy wprowadzenie reflektorów Litronic z lampami ksenonowymi. Firma Bosch jako pierwsza na świecie rozpoczęła produkcję tych reflektorów w roku 1991. Od tego czasu są one stale rozwijane i udoskonalane.
 
Początkowo reflektory Litronic były montowane jedynie w autach klasy wyższej. Aby można było je zamontować również w pojazdach klasy średniej i kompaktowej należało zmniejszyć ich ciężar i rozmiary. W celu zredukowania liczby elementów firma Bosch włączyła do układu sterowania systemem Litronic regulację zasięgu reflektorów. Również zapłon i cokół lampy zostały połączone w jeden moduł zapłonowy. Tak powstała trzecia generacja systemu Litronic zaprezentowana po raz pierwszy w roku 1997. Jest ona jeszcze lżejsza, bardziej kompaktowa i przy okazji wydajniejsza od poprzednio stosowanych systemów. W ten sposób rozmiary i ciężar zostały zmniejszone o połowę. Do optymalnego oświetlenia odcinka drogi przed pojazdem konieczne jest dziś połączenie systemu Litronic firmy Bosch z automatyczną regulacją zasięgu reflektorów oraz mechanizmem oczyszczania reflektorów. Jeden z wariantów nowej generacji systemu Litronic posiada złącze typu CAN-Bus, pozwalające zmniejszyć ilość przewodów i ograniczyć nakład prac montażowych w pojeździe. Reflektory można włączać, sterować ich zasięgiem i kontrolować ustawienie za pośrednictwem szyny danych pojazdu.
 
Wszystkim systemom lamp ksenonowych wspólne są zalety lamp jarzeniowych w porównaniu do reflektorów halogenowych: przede wszystkim należy wymienić tu dwa i pół raza silniejszy strumień światła, wyjątkowo dobrze dopasowany do możliwości ludzkiego oka. Światłem zbliżonym do dziennego równomiernie oświetla on większy i szerszy fragment drogi; zaleta ta uwidacznia się np. na zakrętach i skrzyżowaniach. Nawet przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych inni użytkownicy dróg oraz przeszkody dostrzegane są z dalszej odległości i tym samym wcześniej. Inne zalety to zmniejszone o jedną trzecią zużycie energii oraz przedłużona żywotność lamp - do 2000 godzin. Ponadto każdy system reflektorów wykorzystujący lampy ksenonowe wyposażony jest w mechanizm oczyszczania reflektorów oraz automatyczną regulację zasięgu. W ciągu zaledwie ułamków sekund koryguje ona ustawienie reflektorów, kiedy strumień światła skierowany jest do góry, jak to ma miejsce przy dużym obciążeniu pojazdu, lub gdy podczas hamowania kieruje się zbytnio ku dołowi.

AA1-05.98

Osoba odpowiedzialna za kontakt z dziennikarzami

Łukasz Kałucki - Forum Prasowe Bosch

Łukasz Kałucki

(22) 715 48 05

Pliki do pobrania

© Robert Bosch Sp. z o.o.